نظامی آسترالیایی متهم به جرایم جنگی در افغانستان از سوی دادگاه مجرم شناخته شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

دادگاه استرالیا یکی از نظامیان متهم به قتل‌های غیرقانونی در زمان جنگ افغانستان را مجرم شناخت.
رابرتز اسمیت در قضیه شلیک به نوجوان افغان، پرتاپ یک پیرمرد از روی صخره، قتل یک مرد معلول و دستور شلیک به یک زندانی که دست‌بند داشته است، مقصر شناخته شد.

سه روزنامه سیدنی مارننگ هیرالد، ایج و کانبرا در گزارشی در سال ۲۰۱۸ فاش کردند که رابرتز اسمیت در طول ماموریت‌های کاری خود در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ از محدوده اختیارات قانونی فراتر رفته و غیرنظامیان بی‌دفاع افغان را مورد خشونت قرار داده است.

براساس گزارش‌های تحقیقی این سه روزنامه آسترالیایی، آقای اسمیت، دریافت‌کننده صلیب ویکتوریا، در قتل غیرقانونی شش افغان نقش داشته است.

پس از نشر این گزارش، رابرتز اسمیت این اتهامات را رد کرد و آنها را ادعای سربازان شکست خورده‌ای خواند که به گفته خودش به خاطر دستاوردهایش به او حسادت می‌کنند. او پس از نشر اتهامات از سوی رسانه‌های آسترالیایی علیه آنان به دادگاه شکایت کرد.
آنتونی بسانکو، قاضی دادگاه فدرال آسترالیا روز پنجشنبه یازدهم جوزا حکم داد که بخش زیادی از اطلاعات منتشر شده در سال ٢٠١٨‬ در مورد جنایات جنگی رابرتز اسمیت، نظامی پیشین هنگ هوایی ویژه آسترالیا حقیقت دارد.

از جمله ادعاهای به اثبات رسیده این است که رابرتز اسمیت در سال ٢٠٠٩‬ با شلیک مسلسل، یک زندانی را که پای مصنوعی داشت هدف قرار داده و پس از کشتن وی، پای مصنوعی او را به عنوان ظرفی برای نوشیدن آبجو نگه داشته است.

همچنین طبق نتایج دادگاه، رابرتز اسمیت در سال ٢٠١٢ یک کشاورز غیرمسلح با دستان بسته را به دره پرت کرده و سپس به یک سرباز تحت فرمان خود دستور داد تا به او در حالی که زخمی شده بود شلیک کند.

مجرم شناخته شدن رابرتز اسمیت یک پیروزی بزرگ برای رسانه‌های آسترالیای در خصوص عملکرد نیروهای ارتش آسترالیا به شمار می‌رود.

این سرباز در سال ۲۰۱۰ در آسترالیا به عنوان قهرمان مورد ستایش قرار گرفت و بالاترین افتخار نظامی این کشور را برای «شادمانی آشکار» در حمله به دو هدف طالبان در افغانستان دریافت کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها