نتایج یک پژوهش 'هیجان‌برانگیز': داروی سرطان ریه خطر مرگ را تا ۵۱ درصد کاهش می‌دهد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

نتایج یک پژوهش ده‌ساله جهانی درباره داروی سرطان ریه نشان داده که مصرف روزانه این قرص خطر مرگ را تا نصف کاهش می‌دهد.

براساس نتایج این پژوهش که «هیجان‌انگیز» و «غیرقابل پیش‌بینی» توصف شده، قرص «ازیمرتینیب» پس از جراحی باعث کاهش خطر مرگ تا ۵۱ می‌شود.

به گزارش گاردین، سرطان ریه از کشنده‌ترین انوع سرطان در جهان دانسته می‌شود و سالانه جان حدود ۱.۸ میلیون نفر را می‌گیرد.

نتایج این مطالعه به رهبری دانشگاه ییل در نشست سالانه انجمن انکولوژی بالینی آمریکا (Asco) در شیکاگو ارائه شد.

داکتر روی هربست، معاون مرکز سرطان ییل و نویسنده اصلی این پژوهش گفت: «سی سال پیش، هیچ کاری نمی‌توانستیم برای بیماران سرطان انجام دهیم. اکنون ما این داروی قوی را داریم.»

دانشمندان این دارو را روی بیماران ۳۰ تا ۸۶ ساله در ۲۶ کشور آزمایش کردند تا ببینند که آیا این قرص می‌تواند به بیماران سرطان ریه سلولی غیرکوچک که شایع‌ترین شکل این بیماری است تا چه حدی کمک می‌کند.

به نظر می‌رسد که بیماران بعد از عمل جراحی برای مدت طولانی از این قرص استفاده کردند.

پس از پنج سال، ۸۸ درصد از بیمارانی که پس از برداشتن تومور خود این قرص را به صورت روزانه مصرف می‌کردند، در مقایسه با ۷۸ درصد از بیمارانی که با دارونما درمان شده بودند، هنوز زنده بودند.

به طور کلی، خطر مرگ در افرادی که ازیمرتینیب دریافت کرده بودند، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، ۵۱ درصد کمتر بود.

دکتر ناتان پنل، کارشناسی که در این مطالعه مشارکت نداشت، گفته است: «تعریف این که چقدر این یافته مهم است و چقدر طول کشیده تا به اینجا برسد، دشوار است. این نشان‌دهنده پیشرفت جدی و بسیار قابل توجه است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هری ترومن
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها