دستور محدودکننده تازه طالبان: موسسات خارجی همه فعالیت خود را در بخش آموزشی متوقف کنند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

منابعی در موسسات خارجی تایید کردند که وزارت معارف طالبان به این موسسات دستور داده که فعالیت‌های خود در زمینه آموزشی را متوقف کنند.

دو منبع در دو سازمان بین‌المللی که در زمینه آموزشی کار می‌کنند، گفتند که دستور شفاهی طالبان را در این مورد دریافت کرده‌اند.

همچنین یک نوار صوتی وحیدالله هاشمی، رئیس روابط بین‌المللی وزارت معارف در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته که در آن این مقام طالبان گفته که موسسات خارجی یک ماه فرصت دارند که پروژه‌های خود را در عرصه آموزشی به صورت کامل متوقف کنند.

رئیس روابط بین‌المللی وزارت معارف طالبان در این نوار صوتی تاکید می‌کند که این دستور در حال حاضر به گونه شفاهی صادر شده است.

براساس دستور شفاهی وزارت معارف طالبان، سازمان‌های داخلی که به حمایت مالی سازمان‌های خارجی و بین‌المللی فعالیت می‌کنند، می‌توانند به فعالیت‌های ادامه دهند و شرایط وزارت معارف طالبان را رعایت کنند.

در همین حال، منابع ما گفتند که حبیب‌الله آغا، وزیر معارف طالبان در جلسه مجازی با رئیسان ولایتی معارف، به آنها دستور داده که ممنوعیت فعالیت سازمان‌های خارجی در زمینه آموزشی را اجرا کنند.

به دنبال این جلسه، رئیسان ادارات معارف در شماری از ولایت‌ها، از جمله لغمان و غور، مسئولان موسسات خارجی به ادارات معارف فراخوانده شدند و به آنها گفته شد که فعالیت‌های خود را در زمینه آموزشی به صورت فوری متوقف کنند و تجهیزات و پروژه‌های آموزشی خود را به اداره معارف تحویل دهند.

وزارت معارف طالبان روز یک‌شنبه گذشته در اعلامیه‌ای نوشت که هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه با رئیسان معارف ۳۴ولایت در قندهار دیدار کرده است. این وزارت در مورد این دیدار جزئیات بیشتر ارائه نکرده است.

منابع در چند سازمان بین‌المللی از جمله یک دفتر وابسته به سازمان ملل به افغانستان اینترنشنال تایید کردند که این دستور شفاهی طالبان مبنی بر توقف فعالیت در بخش آموزشی را دریافت کرده‌اند.

این تازه‌ترین دستور طالبان برای اعمال محدودیت در عرصه آموزشی در افغانستان است. پیشتر این گروه آموزش دختران در مقاطع بالاتر از دوره ابتدایی را ممنوع کرده بود.

نظام آموزشی افغانستان به صورت گسترده‌ای وابسته به حمایت‌های خارجی است. در حاضر، موسسات خارجی به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول اجرای پروژه‌های فراوانی در سراسر افغانستان هستند.

دستور طالبان برای منع اشتغال زنان در سازمان‌های خارجی هم بخشی از فعالیت‌های موسسات کمک‌رسانی در جامعه بحران‌زده افغانستان را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است.

به نظر می‌رسد که طالبان با این تصمیم در پی اعمال فشار بیشتر بر موسسات بین‌المللی برای به رسمیت شناختن اداره این گروه است. در حال حاضر موسسات خارجی به دلیل عدم رسمیت بین‌المللی طالبان حاضر نیستند با حکومت این گروه سند رسمی امضا کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها