کاخ سفید: روسیه صدها پهپاد از ایران برای حمله به اوکراین دریافت کرده است

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۲۰

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که به نظر می‌رسد روسیه در حال افزایش همکاری دفاعی خود با ایران است و صدها پهپاد از جمهوری اسلامی دریافت کرده است.

جان کربی گفت که مسکو در هفته‌های اخیر از پهپادهای ایرانی برای انجام حملات علیه کی‌یف و «ایجاد رعب» در میان مردم اوکراین استفاده کرده است.

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه (۱۹ جوزا) در بیانیه‌ای این اظهارات را با استناد به اطلاعاتی که به تازگی از دسته طبقه‌بندی شده خارج شده‌اند، بیان کرد.

به گفته آقای کربی، این پهپادها‌ در ایران ساخته شده، از دریای خزر عبور کرده و سپس توسط نیروهای روسی علیه اوکراین به کار گرفته شده‌اند.

جان کربی همچنین گفت که امریکا نگران که است که مسکو با تهران در زمینه تولید پهپادهای ایرانی در داخل خاک روسیه کمک کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت که اطلاعات امریکا نشان می‌دهد که روسیه مواد مورد نیاز برای ساخت کارخانه تولید پهپاد را از ایران دریافت می‌کند که این امر می‌تواند تا اوایل سال آینده به سطح کاملا عملیاتی برسد. کربی گفت:‌ «ما در حال انتشار تصاویر ماهواره‌ای از مکان تعیین شده کارخانه تولید پهپاد در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا در روسیه هستیم.»

پیش از این نیز اوکراین و برخی متحدان غربی‌اش جمهوری اسلامی ایران را متهم به ارسال پهپاد به اوکراین کرده‌اند.

ایران چندی پیش ارسال پهپادها به روسیه را تایید کرد، اما گفت که این پهپادها را قبل از حمله روسیه به اوکراین ارائه کرده است. روسیه همچنین استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین را تکذیب کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سرانجام، قانون
نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها