فعال حقوق بشر ایرانی: در سلول‌های انفرادی زندان‌های جمهوری اسلامی به زنان تعرض می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۷

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی ایران، در نامه‌ای به نمایندگان پارلمان اروپا با شاره به اعتراضات ایرانیان نوشت در سلول‌های انفرادی زندان‌های ایران به زنان تعرض می‌شود. او این سلول‌ها را ابزار «شکنجه، سرکوب، اعتراف اجباری و اعدام» خواند.

این نامه روز سه‌شنبه (ششم سرطان) از سوی تقی رحمانی، فعال سیاسی و همسر نرگس محمدی، در برنامه اکران فیلم «شکنجه سفید»، ساخته این زندانی سیاسی خوانده شد.

بر اساس اعلام حساب اینستاگرام نرگس محمدی، فیلم «شکنجه سفید» ساخته او، با حضور نمایندگان پارلمان اروپا، اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان و نمایندگان حزب سبز آلمان و فعالان حقوق بشر ایرانی، آلمانی و فرانسوی در ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل اکران شد.

نرگس محمدی از نمایندگان پارلمان اروپا خواست صدای مردم ایران باشند و از کنش‌گران، زندانیان سیاسی و عقیدتی، دانشجویان، زنان و نهادهای مدنی مستقل مردمی حمایت کنند.

هانا نیومن، نماینده حزب سبز و از اعضای پارلمان اروپا درباره «شکنجه سفید» گفت: «این فیلم مستند بسیار تاثیرگذاری است و شجاعت نرگس در برابر زندان، شکنجه و سلول انفرادی در طی تمام سال‌های مبارزات او ستودنی است.»

او افزود: «ما خواستار آزادی فوری نرگس محمدی هستیم.»

نرگس محمدی به جرم تاسیس گروهی برای لغو مجازات اعدام و همچنین «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی» به ۱۶ سال حبس محکوم شده است. او هم‌اکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها