طالبان دو دانشجویی را که نمی‌خواستند سخنرانی رئیس دانشگاه را بشنوند، لت‌وکوب کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

یک منبع محلی در فاریاب به افغانستان اینترنشنال گفته که دو عضو طالبان یک دانشجو را به دلیل خودداری از شنیدن سخنرانی رئیس دانشگاه، لت‌وکوب کردند.

این منبع ویدئویی هم فرستاده که به گفته او، دو جنگجوی طالبان در حال لت‌وکوب این دانشجو هستند.

او این ویدئو را روز سه‌شنبه در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار داد، ولی گفت که این رویداد یک هفته پیش اتفاق افتاده است.

به گفته فرستنده این ویدئو، این دانشجو محل سخنرانی رئیس منصوب طالبان در دانشگاه فاریاب را بدون شنیدن سخنرانی او ترک کرده بود.

فرستنده ویدیو گفت این دانشجو بعد از پایان اوقات درسی، می‌خواست برای رسیدگی به کارهایش دانشگاه را ترک کند.

با این حال، اعضای طالبان با خشونت از او می‌خواستند در دانشگاه بماند و سخنرانی رئیس منصوب طالبان در دانشگاه فاریاب را بشنود.

این اولین مورد از بدرفتاری طالبان علیه شهروندان افغانستان نیست که توسط مخاطبان افغانستان اینترنشنال مستندسازی شده است.

پیش از این روز دوشنبه، ششم سنبله، یک محتسب این گروه در غور دستان مردی را از پشت بسته و موهایش را قیچی زده بود.

فردی با فرستادن ویدئویی به افغانستان اینترنشنال گفته که این رویداد در ولسوالی پسابند ولایت غور اتفاق افتاده است.

فرستنده ویدیو گفت که این ویدئو را در منطقه‌ای به نام «کوتل نورک» این ولسوالی ضبط کرده است.

دست‌کم دو باشنده ولسوالی پسابند به افغانستان اینترنشنال تایید کردند فردی که در این ویدیو دیده می‌شود، محتسب وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان است.

روز یکشنبه (پنجم سنبله) افغانستان اینترنشنال ویدیویی را منتشر کرد که نشان می‌داد یک محتسب اداره امر به معروف طالبان در سرپل یک مرد جوان را به دلیل تراشیدن ریش خود سیلی می‌زد.

فرستنده ویدیو گفت که این ویدیو را در بازار موبایل‌فروشی ضبط کرده است.

افغانستان اینترنشنال نظر صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر را درباره برخورد خشونت‌آمیز مامور این وزارت پرسید، اما او به این سوال پاسخ نداد.

پیش از این مسئولان وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که محتسبان این وزارت حق ندارند در برابر مردم خشونت کنند.

با این حال، افغانستان اینترنشنال در ماه‌های گذشته ویدیوهای متعددی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد برخلاف اظهارات رسانه‌ای این وزارت، ماموران آن در برابر مردم از خشونت کار می‌گیرند.

افغانستان اینترنشنال روز سه‌شنبه، دوم جوزای امسال، ویدیویی را نشر کرد که نشان می‌داد یک محتسب طالبان راننده‌ای را پس از یک گفت‌وگوی کوتاه با سیلی می‌زند.

فرستنده ویدیو در آن زمان گفت وزارت امر به معروف طالبان ایست بازرسی ایجاد کرده تا پوشش مسافران زن را در موترهای شهری بررسی کند.

به گفته فرستنده ویدیو، این راننده به‌خاطر نوع پوشش مسافرانی که بر بس‌ سوار شدند، سیلی خورده است.

پیشتر، در میانه ماه حمل افغانستان اینترنشنال ویدیویی را پخش کرد که نشان می‌داد یک مامور وزارت امر به معروف طالبان یک راننده تاکسی را به دلیل سوار کردن مسافر زن سیلی می‌زند.

در ویدیو دیده می‌شود که محتسب‌های طالبان در شهر مزار شریف در حال تفتیش مسافران موترهای شهری هستند.

یکی از محتسبان در زمان بررسی پوشش مسافران، تاکسی‌ای را متوقف می‌کند که یک مسافر زن را با کودکش انتقال می‌دهد.

مامور وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان مسافر زن و راننده را از موتر پیاده می‌کند، بعد از گفت‌وگوی کوتاهی، راننده را با سیلی می‌زند و اجازه نمی‌دهد که مسافر زن را به مقصد برساند.

به دنبال نشر این ویدیو، وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان اعلام کرد محتسبی که راننده‌ مزاری را سیلی زده بود «به پنجه قانون سپرده شد»

با این حال، گزارش‌های موثق نشان می‌دهد که موارد اعمال خشونت و بدرفتاری محتسبان وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در برابر شهروندان ادامه یافته است.

تنها یک روز پس از این بیانیه طالبان، افغانستان اینترنشنال ویدیوی دیگری را نشر کرد که در آن دیده می‌شد یک جنگجوی طالبان در چهارراهی صدارت جوانی را به دلیل «استفاده از گوشی» سیلی می‌زند.

در ویدیو دیده می‌شد که یک عضو طالبان این جوان را در خیابان به همین دلیل مورد بازپرس قرار می‌دهد.

جنگجویی ملبس با یونیفرم وزارت دفاع طالبان و سلاح امریکایی این جوان را چند بار با «سیلی» و «لگد» می‌زند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها