مدت بازداشت عمران‌خان دو هفته دیگر تمدید شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۲

وکیل عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان گفته که مدت بازداشت او در رابطه به افشای اسرار دولتی دو هفته دیگر تمدید شده است.

حدود دو هفته پیش حکم سه سال حبس عمران‌خان در پرونده فساد معلق شد، اما بازداشت او به‌دلیل افشای اسرار دولتی مانع آزادی او شد.

نعیم پنجوته روز چهارشنبه در شبکه اکس، توییتر سابق نوشت که با تمدید حکم بازداشت عمران خان، انتظار می‌رود که نخست‌وزیر سابق تا ۲۶ سپتامبر (چهارم میزان)‌ در زندان بماند.

طبق یک سند آژانس تحقیقات فدرال (FIA) که در اختیار رویترز قرار گرفته، عمران‌خان متهم است که از همگانی کردن محتوای یک پیام سری ارسالی سفیر پاکستان در امریکا، برای منافع سیاسی خود استفاده کرده است.

عمران خان می‌گوید این پیام ثابت می‌کند که امریکا به‌دلیل سفر او به روسیه که زمان کوتاهی پس از تهاجم آن کشور به اوکراین صورت گرفت،‌ ارتش پاکستان را تحت فشار قرار داده تا زمینه سقوط حکومت او را فراهم کند.

واشنگتن و ارتش پاکستان این اتهامات را رد کرده اند.

عمران‌خان، ۷۰ ساله از زمانی که در ثور ۱۴۰۱ با رای عدم اعتماد در پارلمان از قدرت کنار گذاشته شد،‌ در کانون جنجال‌های سیاسی در پاکستان قرار داشته است.

نخست‌وزیر سابق ماه گذشته در مورد فروش غیرقانونی هدایای دولتی در سال‌های زمامداری‌اش از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ به سه سال زندان محکوم شد.

پس از صدور این حکم، کمیسیون انتخابات پاکستان او را برای پنج سال از شرکت در انتخابات منع کرد. هرچند حکم حبس او معلق شده، اما این محکومیت همچنان پا برجاست.

انتظار می‌رود انتخابات پارلمانی پاکستان در ششم نوامبر برگزار شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها