مقام ایرانی: طالبان محدودیت زمانی برای ورود وسایط تجاری ایران به افغانستان را حذف کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۳

سرپرست پایانه مرزی دوغارون در ایران خبر داد که طالبان محدودیت‌ زمانی برای ورود کامیون‌های ایرانی به افغانستان را حذف کرده است.

اسماعیل پورعابد می‌گوید در حال حاضر روزانه بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ کامیون حامل بار صادراتی و ترانزیتی از گذرگاه مرزی اسلام قلعه – دوغارون تردد می‌کنند.

پایانه مرزی دوغارون در فاصله ۱۳۰ کیلومتری ولایت هرات قرار دارد.

سرپرست پایانه مرزی دوغارون در ایران می‌گوید طالبان از ابتدای هفته جاری ورود کامیون‌های تجاری ایرانی به افغانستان در مسیرهای دوغارون به اسلام قلعه و هرات را به ترتیب با محدودیت یکبار ورود ۱۰ و ۲۰ روزه مواجه کرده بود.

او توضیح داد: «محدودیت‌ها به این شکل بود که کامیون‌های ایرانی حامل بار صادراتی فقط هر ۱۰ روز یکبار اجازه ورود به محوطه گمرکی اسلام قلعه افغانستان و یا هر ۲۰ روز تردد از دوغارون تا هرات را داشتند و برای ورود مجدد باید این روزها سپری شود.»

این مقام ایرانی خبر داد که پس از آن، مقامات ایرانی با طالبان جلساتی را در مرز برگزار کردند. به گفته این مقام ایرانی، در این جلسه مشکلات پیش آمده مطرح گردید وطالبان محدودیت زمانی برای ورود کامیون‌های ایرانی به اسلام قلعه را لغو کرد.

اسماعیل پورعابد تائید کرد که بر اساس اعلام طالبان و خود رانندگان ایرانی، اکنون محدودیت زمانی برای ورود کامیون‌های ایرانی برطرف شده است.

جمهوری اسلامی همانند دیگر کشورها طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد و به رغم روابط نزدیک با این گروه چندین بار تنش مرزی با نیروهای مرزی طالبان داشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.