سازمان ملل خواستار کمک بین‌المللی به سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان در مراکش و لیبیا شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

در پی دو فاجعه مرگبار در لیبیا و مراکش، مارتین گریفتس، معاون دبیرکل سازمان ملل خواستار کمک جامعه بین‌المللی به این دو کشور شد.

آقای گریفتس این فاجعه را هشدار جدی تاثیر بلایای طبیعی دانست و تاکید کرد که رسیدگی به آسیب‌دیدگان باید در اولویت باشد.

این مقام سازمان ملل ضمن اشاره به فراهم کردن کمک‌های روانی‌-اجتماعی برای نیازمندان در این کشور، گفت: «ما نیاز داریم که کمک مناسبی در زمان مناسب برای افراد مناسب فراهم کنیم.»

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور هماهنگی کمک‌های بشردوستانه افزود که در حال حاضر مردم در این کشورها به همبستگی برای فراهم کردن غذا، سرپناه و مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارند.

در پی زمین‌لرزه اخیر در مراکش بیش از دو هزار ۹۰۰ تن جان باختند و هزاران نفر دیگر زخمی شدند و شمار زیادی دیگر هم ناپدید هستند.

محمد ششم، پادشاه این کشور دستور داده است که یک میلیارد درهم مراکشی (برابر با صد میلیون دالر) برای کمک به نیازمندان فراهم شود.

در همین حال، از او انتقاد شده که خودش حضور چندانی در همبستگی با زلزله‌زدگان نداشته است. او پس از زمین‌لرزه هفدهم سنبله تنها سه بار در انظار عمومی دیده شده است.

همچنین برآورد شده که در پی جاری شدن سیل مرگبار در لیبیا، حدود پنج هزار نفر کشته شده باشند. از آن جمله مرگ سه هزار و ۹۲۲ نفر در بیمارستان‌ها ثبت شده است.

یک سازمان وابسته به سازمان ملل در لیبیا برآورد کرده که حدود ۳۸ هزار و ۶۰۰ نفر در مناطق سیل‌زده این کشور، از آشفتگی سیاسی هم رنج می‌برد، بی‌خانمان شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نان آوران
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.