رئیس‌جمهور امریکا از خواست کارگران معترض صنعت موترسازی حمایت کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

به دنبال اعتصاب کارگران صنعت سه کارخانه بزرگ موترسازی در امریکا، جو بایدن رئیس‌جمهور این کشور حمایتش را از معترضان اعلام کرد.

کارخانه‌های شرکت‌های موترسازی جنرال موتورز، فورد و استلانتیس وابسته به شرکت کرایسلر در شهر دیترویت اعتصاب کرده‌اند.

اعتصاب بزرگ‌ترین کارخانه‌های موترسازی امریکا یکی از «بلندپروازانه‌ترین» اعتصاب‌های کارگران صنعت خودروسازی در چند دهه اخیر در امریکا خوانده شده است.

آقای بایدن گفته مالکان این کارخانه‌ها در حالی از سود کار این کارگران بهره می‌برند که آنها را در سود شرکت‌ها شریک نمی‌کنند.

رئیس‌جمهور امریکا ضمن تاکید بر این که «ناراحتی کارگران را درک می‌کند»، گفته است: «کسی نمی‌خواهد اعتصاب شود، اما من به حق کارگران برای استفاده از گزینه‌های خود در نظام چانه‌زنی جمعی احترام می‌گذارم.»

آقای بایدن افزوده که شرکت‌های موترسازی در گفت‌وگوها با اتحادیه‌های کارگری پیشنهادهای عمده‌ای داشته‌اند. با این حال، او در واکنش به بیانیه اتحادیه کارگردان تاکید کرد که «آنها باید پیشتر بروند» تا مزایایی که شرکت‌ها برای کارگران اعلام می‌کنند، در قراردادهای آنها بازتاب یابد.

به گزارش رسانه‌های امریکایی، معترضان خواستار تعهد شرکت‌های موترسازی برای افزایش ۳۶ درصدی حقوق کارگران در ظرف چهار سال هستند.

در حال حاضر حقوق یک کارگر کارخانه مونتاژ ۳۲ دالر در ساعت است، اما اتحادیه‌های کارگری از جمله اتحادیه «کارگران متحد موترسازی»، که می‌‌گوید از ۱۴۶ هزار کارگر نمایندگی می‌کند، خواستار افزایش دیگر مزایای کارگران هم هستند.

حدود ۱۳ هزار کارگر سه شرکت بزرگ خودروسازی در دیترویت، زمانی دست به اعتصاب زدند که رهبران اتحادیه‌های کارگری نتوانستند در گفت‌وگو با این شرکت‌ها به نتیجه برسند.

اتحادیه کارگران متحد موترسازی گفته که در گفت‌وگو با شرکت‌های جنرال موتورز، فورد و استلانتیس به دنبال افزایش قابل توجه حقوق کارگران و حقوق بازنشستگی آنها است.

این اتحادیه همچنین گفته که خواستار برگرداندن حقوقی است که این شرکت‌های موترسازی در زمان مواجهه با مشکلات مالی محدود کرده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها