رئیس سابق مرکز مبارزه با تروریسم امریکا: ما خوش‌شانس هستیم، منافع ما و طالبان همسو است

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۲۴

روزنامه واشنگتن‌ پست گزارش داد که سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) اطلاعات ضد تروریسم را با طالبان در میان می‌گذارد.

مایکل لیتر، رئیس سابق مرکز ملی مبارزه با تروریسم امریکا گفته «ما خوش‌شانسیم، منافع ما و طالبان همسو است.»

در گزارش واشنگتن‌ پست آمده که بخشی از معامله برای خروج امریکا از کابل این بود که طالبان استفاده القاعده از افغانستان را به عنوان سکویی برای عملیات خارجی جلوگیری کند.

مقامات امریکایی می‌گویند که طالبان به طور کلی به این تعهد عمل کرده‌اند.

در این گزارش از نابودی القاعده از سوی طالبان در افغانستان یاد شده است. به‌رغم اینکه طالبان پس از تسلط بر افغانستان به القاعده پناه داده است، اما هرگونه عملیات خارجی این گروه را سرکوب کرده است.

در بخش دیگر این گزارش آمده که برخی از اعضای طالبان احتمالا می‌دانستند که ایمن‌الظواهری، رهبر القاعده در کابل از سوی جناح افراطی شبکه حقانی مخفی شده است.

ایمن‌الظواهری در جولای ۲۰۲۲ در حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا در منطقه شیرپور کابل کشته شد.

مقامات ایالات متحده مدعی‌اند که طالبان القاعده و داعش را در افغانستان سرکوب کرده و بعید است که القاعده در افغانستان احیا شود.

کریستین ابی‌زید، مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم امریکا، در بیانیه‌ای در ۱۱ سپتامبر امسال گفت که «احیای القاعده در افغانستان و پاکستان بعید است.»

او به اطلاعات طبقه‌بندی شده اشاره کرد که این گروه «دسترسی به هدف، استعداد رهبری، انسجام گروهی و محیط محلی سازگار را از دست داده است.»

این مقام اطلاعاتی امریکا می‌افزاید که توانایی القاعده برای تهدید ایالات متحده از افغانستان از زمان مهاجرت این گروه به افغانستان در سال ۱۹۹۸، به پایین‌ترین حد خود قرار دارد.

به‌رغم این‌که ادعا می‌شود تعداد کمی از اعضای القاعده در افغانستان باقی مانده اند، اما سازمان ملل چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که اعضای اصلی القاعده بین ۳۰ تا ۶۰ نفر و تعداد جنگجویان آن در افغانستان بیش از ۴۰۰ نفر است.

اما متخصصان حرفه‌ای اطلاعاتی امریکا استدلال می‌کنند که این گزارش‌ها «بدبینانه» است.

مایکل لیتر می‌گوید «من هیچ اطلاعاتی را ندیده‌ام که از این ایده حمایت کند که احیای واقعی [القاعده] وجود دارد.»

افزون بر القاعده، مقامات امریکا مدعی اند که طالبان عملیات ضدتروریستی را در سال جاری تشدید کرده که باعث شد برخی از رهبران داعش خراسان خارج از افغانستان نقل مکان کنند.

چندی پیش تام وست نماینده امریکا در امور افغانستان در یک سخنرانی در اندیشکده استیمسون گفت که طالبان در دو سال گذشته دستکم هشت فرمانده داعش را در افغانستان از بین برده و حملات داعش بر افراد ملکی، به خصوص هزاره‌ها کم شده است.


به‌رغم ادعاهای مقامات امریکا مبنی بر سرکوب فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان از سوی طالبان، مارک پلیمروپولوس، افسر پیشین سازمان سیا که در افغانستان خدمت می‌کرد، گفته «این ممکن است برای مدت زمان بسیار کوتاهی که منافع محدود ما به هم نزدیک شود، کارساز شود، اما من برای امنیت مردم امریکا بر روی یک گروه بنیادگرای اسلامی قرون وسطایی [طالبان] با حجم فوق‌العاده از خون امریکایی‌ها شرط نمی‌بندم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها