تمنا پریانی: پیام زنان افغان را به‌طور صریح به دولت آلمان فرستادیم و منتظر پاسخ هستیم

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

تمنا زریاب پریانی، فعال حقوق زنان افغان می‌گوید پیام زنان افغانستان را به وضوح به وزارت خارجه آلمان رسانده ولی پاسخ روشنی نگرفته است.

خانم پریانی در بیانیه‌ای گفته اگر تا هفتم میزان از وزارت خارجه آلمان پاسخ نگیرد دوباره به خیابان برخواهد گشت.

در پی اعتصاب غذای فعالان زن افغان از جمله تمنا زریاب پریانی، وزارت خارجه آلمان در پاسخ به پرسش افغانستان اینترنشنال گفت که ارسال کمک به افغانستان را «تعدیل» کرده است.

خانم پریانی اما روز شنبه، ۲۵ سنبله در بیانیه‌ای گفت وزارت خارجه آلمان تاکنون به اساسی‌ترین پرسش‌های معترضان پاسخ نداده است.

او گفت: «وزارت خارجه آلمان حتا حاضر نیست به طور صریح از کمپاین آغاز شده از سوی زنان افغان به منظور به‌رسمیت‌شناسی آپارتاید جنسیتی حمایت کند.»

این فعال شناخته شده حقوق زنان افغان در بیانیه‌ای که تازه منتشر کرده، گفته است در مذاکره با گئورگ کلوزمن، مقام وزارت خارجه آلمان از او پرسید آیا آلمان حاضر است روند حقوقی به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی در افغانستان را آغاز کند و اگر این کشور به مشوره در این مورد نیاز دارد، این مشوره تا چه زمانی طول خواهد کشید.

خانم پریانی گفته با این حال این مقام وزارت خارجه آلمان به سوالات او پاسخ نگفته است.

تمنا زریاب پریانی در بیانیه جدید خود از وزارت خارجه آلمان خواست براساس سیاست خارجی مبتنی بر ارزش‌های فمینیستی و حقوق بشری، آپارتاید جنسیتی در افغانستان را به رسمیت بشناسد.

او تاکید کرده که اگر آلمان به‌عنوان اولین کشور، از کارزار زنان فعالان حقوق بشر افغانستان برای به رسمیت شناختن آپارتاید جنسیتی حمایت کند، در تاریخ مبارزات زنان افغانستان به یادگار خواهد ماند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها