وزارت داخله طالبان می‌گوید چین به سیاست‌های طالبان "احترام" می‌گذارد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

وزارت داخله طالبان یکشنبه خبر داد که سفیر جدید چین در افغانستان با سراج‌الدین حقانی دیدار کرد. به نقل از طالبان، جاو شینگ گفته که چین به «استقلال، باورها و فرهنگ افغانستان احترام کامل دارد.»

کشورهای زیادی خواهان تغییر سیاست‌های طالبان در قبال زنان و دختران در افغانستان شده‌اند.

اما، طالبان گفته که ممنوعیت کار و آموزش زنان "جز فرهنگ افغانستان" است. این گروه از کشورهای جهان و سازمان ملل خواسته است که به تفاوت‌های فرهنگی احترام بگذارند و در امور داخلی طالبان مداخله نکنند.

چین از معدود کشورهایی است که تا اکنون از نقض حقوق زنان و دختران در حاکمیت طالبان انتقاد نکرده است.

وزارت داخله طالبان نوشت که سفیر چین بر عدم مداخله کشورش در امور داخلی افغانستان تاکید کرده است.

براساس آنچه در صفحه کاربری وزارت داخله طالبان در شبکه اجتماعی اکس نشر شده، سراج‌الدین حقانی نیز موضع چین در قبال افغانستان را ستوده است.

در پی معرفی سفیر جدید چین، ملا حسن آخوند، رئیس‌الوزرای طالبان روز چهارشنبه (۲۲ سنبله) اعتمادنامه او را پذیرفت و با مراسم ویژه‌ای از او در ارگ پذیرایی کرد.

آقای جاو در دیدار با مقام‌های طالبان بر حفظ تمامیت ارضی و استقلال افغانستان تاکید کرده است.

به گفته طالبان، سفیر جدید چین گفته که چین سیاست «دخالت و نفوذ» در امور افغانستان را دنبال نمی‌کند و بر تقویت روابط و همکاری میان این دو کشور تلاش خواهد کرد.

چین از معدود کشورهایی است که پس از سلطه طالبان بر افغانستان روابط نزدیکی با این گروه برقرار کرده و قراردادهای متعددی در بخش معادن افغانستان با طالبان امضا کرده است.

سفیر جدید چین در افغانستان نخستین سفیر خارجی است که با اعتمادنامه رسمی به افغانستان تحت کنترول طالبان فرستاده شده است.

چین در افغانستان به دنبال منافع اقتصادی خود است و در دو سال اخیر شرکت‌های چینی قراردادهای بزرگی برای استخراج معادن افغانستان امضا کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
پوتین شدن

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.