ملل متحد: میزان اضطراب، انزوا و افسردگی در میان زنان افغان افزایش یافته است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

سازمان ملل در گزارش تازه‌ای نوشته که میزان اضطراب، انزوا و افسردگی در میان زنان افغان به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

براساس این گزارش سطح افسردگی آنها از ۵۷ درصد در ماه مارچ به ۶۹ درصد در ماه جون امسال بالا رفته است.

دفتر زنان سازمان ملل، دفتر بین‌المللی مهاجرت و دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل، یوناما، در این گزارش روز سه‌شنبه (۲۸ سنبله) هشدار داد که سلامت روان در زنان افغان رو به وخامت است.

این گزارش افزوده که احساس اضطراب، انزوا و افسردگی در میان زنان مناطق شمال‌شرقی و شرقی افغانستان به ترتیب ۸۴ تا ۹۳ درصد است.

این نهادهای وابسته به سازمان ملل گفته‌اند که پژوهشگران این سازمان برای تهیه این گزارش با ۵۹۲ زن در ۲۲ ولایت افغانستان به گونه حضوری و آنلاین مصاحب کرده‌اند. این گزارش وضعیت زنان افغان در بازه زمانی ماه اپریل تا جون امسال را پوشش مي‌هد.

سازمان ملل افزوده که زنان مصاحبه‌شونده از احساس افسردگی، بی‌خوابی، فقدان امید و انگیزه، اضطراب، ترس، پرخاشگری، انزوا و افکار خودکشی سخن زده‌اند.

براساس این گزارش، زنانی که در وضعیت روانی مناسبی قرار ندارند، در خانه‌های خود در معرض خشونت و «ضرب و شتم» هم قرار می‌گیرند.

آزار و اذیت زنان

ملل متحد همچنین گفته که میزان آزار و اذیت، ارعاب و خشونت‌ خیابانی علیه زنانی که از دستورات طالبان سرپیچی می‌کنند، توسط طالبان و حتی «مردان عادی» افزایش یافته است. طبق گزارش، طالبان همچنین بر مردان فشار می‌آورند که قوانین خود را در حوزه‌های خصوصی زندگی مردم اعمال کنند.

در گزارش همچنین به این موضوع اشاره شده که طالبان رانندگان تاکسی را از حمل‌ونقل زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نمی‌کنند، منع کرده است.

این سه دفتر سازمان ملل در گزارش خود افزوده‌اند که از دست دادن درآمد زنان، باعث کاهش ۹۰ درصدی نفوذ و صلاحیت تصمیم‌گیری آن‌ها در خانواده‌ها نیز شده است. در گزارش آمده که توانمندسازی اقتصادی زنان، نقش کلیدی در حمایت آن‌ها از خانواده‌های‌شان دارد.

براساس این گزارش سازمان ملل، فعالیت‌های درآمدزای زنان از ۷۵ درصد در ماه اپریل به ۸۰ درصد در ماه جون امسال کاهش یافته است.

مصاحبه ملل متحد با زنان افغان همچنین نشان می‌دهد که میزان وخامت روابط آن‌ها با اعضای مرد خانواده‌های از ۳۹ درصد در ماه مارچ امسال به ۴۸ درصد در ماه جون افزایش یافته است.

رسمیت‌شناسی طالبان

در گزارش آمده که ۴۶ درصد زنانی که آن‌ها مصاحبه شده، معتقدند که طالبان تحت هیچ‌گونه شرایطی نباید به رسمیت شناخته شوند. از سویی هم، ۵۰ درصد دیگر این زنان گفته‌اند که رسمیت‌شناسی طالبان باید مشروط به بهبود حقوق زبان باشد.

به گفته آنان، وضعیت فعلی افغانستان تحت کنترول طالبان برای زنان «شبیه زندان» است. این زنان تاکید کردند که به‌رسمیت‌شناسی طالبان، آن‌ها را تشویق به اقدامات سخت‌گیرانه‌تر علیه زنان و دختران افغان می‌کند.

زنان افغان از سازمان ملل خواسته‌اند که به جای تعیین نماینده طالبان در این سازمان، یک رهبر زن افغان به عنوان نماینده زنان افغانستان در ملل متحد گماشته شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
الماس شرق - احمد ظاهر

رادیو

پادکست‌ها