وزارت انرژی و آب طالبان خواهان هماهنگی با ترکمنستان برای تطبیق «پروژه تاپ» شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

عبداللطیف منصور، وزیر انرژی و آب طالبان با رئیس پروژه‌های بین‌المللی انرژی ترکمنستان دیدار کرد. او در این نشست خواهان برگزاری نشست مشترک میان ترکمنستان، افغانستان و پاکستان به منظور هماهنگی در زمینه تطبیق پروژه "تاپ" شده است.

در خبرنامه این وزارتخانه آمده است در این دیدار درباره پروژه لین‌های انتقالی برق و پروژه سب استیشن نور الجهاد نیز گفت‌وگو شده است.

عبداللطیف منصور در این نشست بر هماهنگی هر چه سریعتر تطبیق پروژه تاپ نشست مشترک میان هر سه کشور ترکمنستان، افغانستان و پاکستان تاکید کرده است.

خبرنامه افزوده که مراد ارتیکوف، رئیس پروژه‌های بین‌المللی انرژی ترکمنستان نیز با تایید پیشنهاد نشست سه جانبه در مورد پروژه منطقوی تاپ، اطمینان داد که ترکمنستان به تداوم و گسترش همکاری‌های مشترک با افغانستان متعهد می‌باشد.

وزارت انرژی و آب طالبان به نقل از مراد ارتیکوف نوشته که انتظار می‌رود کار پروژه‌های سب استیشن نورالجهاد و لین انتقالی ۱۱۰ کیلوولت ولایت هرات تا زمستان آینده تکمیل شود.

در سال ۱۳۹۶ با حضور رهبران کشورهای افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند کار انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان به پاکستان (تاپ) آغاز شد.

طالبان در سال‌های اخیر یک مانع و تهدید اصلی برای اجرای پروژه‌های منطقه‌ای بود.

با سقوط دولت پشین افغانستان در اسد سال ۱۴۰۰ و روی کار آمدن طالبان حالا این گروه بارها خواستار تطبیق پروژه‌ انتقال انرژی از افغانستان شده است و تاکید کرده که امنیت این پروژه انتقال انرژی را تامین می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
نگاه ژرف
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.