وزیر خارجه فرانسه: طالبان خشونت علیه زنان را در قلب هویت سیاسی خود قرار داده است

جمعه ۱۴۰۲/۰۶/۳۱

وزیر خارجه فرانسه در اجلاس سازمان ملل گفت که طالبان خشونت و جداسازی جنسیتی را در قلب هویت سیاسی خود قرار داده است.
کترین کولونا در هفتاد و هشتمین نشست مجمع سازمان ملل گفت رژیم طالبان دختران و زنان در افغانستان را به دلیل جنسیت شان سرکوب می‌کند.

خانم کولونا تاکید کرد که به حقوق زنان به ویژه در افغانستان جایی که زنان به دلیل جنسیت خود توسط رژیم طالبان سرکوب می‌شوند، فکر می‌کند.

این مقام فرانسوی در ادامه افزود که رژیم طالبان به صورت غم‌انگیزی جداسازی جنسیتی و خشونت علیه زنان را در قلب هویت سیاسی خود قرار داده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز با نشر بیانیه‌ای درباره موضع این کشور در قبال محدودیت‌های طالبان علیه زنان افغانستان نوشت که بار دیگر تبعیض نظام‌مند بر زنان و دختران توسط طالبان با تمرکز بر سیاست جداسازی و آزار و اذیت بر اساس جنسیت را به شدت محکوم می‌کند.

وزیر خارجه فرانسه از طالبان خواسته که فوراً تمام محدودیت‌های بر زنان و دختران، از جمله ممنوعیت حضور آنها در مکاتب و دانشگاه‌ها و کار در بخش بشردوستانه را لغو کند.

بیانیه افزوده که فرانسه در همبستگی کامل با افغان‌ها و در کنار آنها خواهد ماند.

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید از آگست ۲۰۲۱، بیش از ۱۳ هزار افغان از جمله قضات، روزنامه‌نگاران، هنرمندان و مدافعان حقوق بشر در خاک فرانسه مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

فرانسه می‌گوید که از ماه اسد ۱۴۰۰، این کشور ۱۴۰ میلیون یورو به مردم افغانستان کمک کرده است.

بیانیه افزوده که فرانسه به کمک‌های بشردوستانه خود در زمینه‌های بهداشت، آموزش و امنیت غذایی ادامه خواهد داد.

براساس بیانیه وزارت خارجه فرانسه این کشور متعهد شده تا پایان سال جاری میلادی ۱.۵ میلیون یورو را از طریق برنامه جهانی غذا به افغانستان کمک کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها