هیئت تحقیق سازمان ملل: شماری از اوکراینی‌ها در اثر شکنجه نیروهای روسی کشته شدند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۳

یک کمیسیون تحقیق سازمان ملل روز دوشنبه گفت که نیروهای روسی برخی از افراد در اوکراین را تا سرحد مرگ شکنجه کرده‌اند.

این کمیسیون سربازان روسی را متهم کرد که به زنان تجاوز کرده و خانواده‌های شان را مجبور کردند تا صداهای قربانیان را بشنوند.

به گزارش رویترز، اریک ماس، رئیس کمیسیون تحقیق جنایات جنگی در اوکراین در نشستی در  شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت که تیم او «به شواهدی دست یافته‌ که نشان می‌دهد سربازان روسی در مناطق تحت کنترول شان از شکنجه به طور گسترده و سیستماتیک استفاده کرده‌اند.»

ماس گفت: «در برخی موارد شکنجه چنان بیرحمانه بوده که منجر به مرگ قربانیان شده است.»

او افزود: «سربازان روسی، به زنان بین ۱۹ الی ۸۳ سال تجاوز کرده اند» و به کرات اعضای خانواده این زنان را در حین تجاوز در یک اتاق دیگر نگه می‌داشتند و مجبور شان می‌کردند که به صداهای زنان گوش دهند.

روسیه پیش از این ارتکاب جنایات در اوکراین را رد کرده بود. رئیس کمیسیون تحقیق گفت که حکومت روسیه به درخواست‌های شان برای ابراز نظر درباره یافته‌های هیئت پاسخی نداده است.

پابلو دگریف، عضو کمیسیون تحقیق گفت که آنها به دلیل محدودیت‌ها در مناطق جنگی نتوانستند تعداد موارد مرگ در اثر شکنجه را تعیین کنند. با این حال، او گفت که میزان آن «تقریباً زیاد است و در مناطق مختلف[اوکراین] اتفاق افتاده است.»

این کمیسیون قبلاً گفته بود که میزان نقض حقوق بشر، از جمله شکنجه، توسط نیروهای روسی احتمالا در سطح جنایت علیه بشریت است.

ماس گفت که آنها «چند مورد» نقض حقوق بشر توسط نیروهای اوکراینی را ثبت کرده اند که شامل حمله بر مناطق ملکی و سوءرفتار با زندانیان است.

به دنبال طرح شدن ادعاها در مورد جنایات جنگی در اوکراین، شورای حقوق بشر سازمان ملل در حوت ۱۴۰۰ کمیسیون تحقیق را راه اندازی کرد.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
فقر تحت حاکمیت طالبان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.