حزب کنگره ملی از درخواست رسمیت ۲۵ سپتامبر به عنوان سالروز 'نسل‌کشی هزاره‌ها' حمایت کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۳

در پی راه افتادن کارزاری برای به رسمیت شناختن کشتار هزاره‌ها در سال‌های ۹۳-۱۸۹۲، حزب کنگره ملی حمایت رسمی خود را از این کارزار اعلام کرد.

این حزب در اعلامیه خود می‌گوید در حکومت عبدالرحمان، امیر وقت افغانستان ۴۰۰ هزار خانواده هزاره قتل عام شدند.

لطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان، روز دوشنبه اعلامیه رسمی حزبش را در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس (توییتر پیشین) پخش کرد.

براساس این اعلامیه، روز ۲۵ سپتامبر [۱۸۹۲] آغاز کشتار «هزاران هزار» فرد هزاره به دستور امیر عبدالرحمان است.

حزب کنگره ملی افغانستان،‌ عبدالرحمان خان را «امیر خون‌آشام» نامیده و نوشته است که بر اثر لشکرکشی او به ارزگان «به گواهی سراج‌التواریخ، ۴۰۰ هزار خانواده هزاره بی‌رحمانه قتل‌عام شدند، ملک و مال آنها تاراج و سرزمین‌های‌شان به قبائل پشتون توزیع شد.»

برپایه این اعلامیه، در پی این لشکرکشی بسیاری از زنان، دختران و جوان هزاره در بازارهای برده‌فروشی در کابل، قندوز، قندهار و کویته به «فروش رسیدند».

در سال‌های اخیر کارزاری برای به رسمیت شناختن روز ۲۵ سپتامبر ۱۸۹۲ به عنوان روز صدور دستور حمله گسترده به هزاره‌جات به راه افتاده است. این کارزار امسال در آستانه ۲۵ سپتامبر بار دیگر در شبکه‌های اجتماعی پررنگ شده است.

شماری از فعالان هزاره در این کارزار این درخواست را مطرح کرده‌اند که روز ۲۵ سپتامبر، تاریخ صدور دستور حمله به هزاره‌جات، که منجر به کشتار گسترده آنها شد، به عنوان سالروز آغاز نسل‌کشی هزاره‌ها‌ در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شود.

در سال‌های اخیر شماری از نهادهای بین‌المللی هم به این موضوع توجه کرده‌اند. از جمله موزیم یادبود هلوکاست، که مقرش در واشنگتن است، در اعلامیه‌ای در ۲۳ آگست گذشته نوشت که هزاره‌ها برای مدت درازی در معرض تبعیض و حتی «نسل‌کشی» بوده‌اند.

یک پژوهش که در پایگاه اطلاع‌رسانی وابسته به آژانس پناهندگان ملل متحد نشر شده، نشان می‌دهد که افغانستان در سال ۱۸۹۳ نیمی از جمعیت هزاره خود را از دست داد.

به نوشته سراج‌التواریخ،‌ نوشته فیض‌محمد کاتب، در آن سال‌ها ضمن کشتار گسترده هزاره‌ها به عنوان «یاغی»، شمار زیادی خانوارهای این قوم مجبور به کوچ شدند و در شبه‌قاره هند، ایران و آسیای مرکزی آواره شدند و دیگر هرگز برنگشتند.

همچنین گزارش‌هایی از گرم شدن بازار‌های برده‌فروشی در داخل افغانستان و برخی از شهرهای هند بریتانیایی با بردگان هزاره در آن زمان منتشر شده است.

بخشی از وقایع حمله عبدالرحمان به هزاره‌جات در کتاب سراج‌التواریخ، نوشته فیض‌محمد کاتب، وقایع‌نگار رسمی دربار عبدالرحمان خان و جانشینش‌ حبیب‌الله خان ثبت و به تایید حبیب‌الله خان چاپ شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها