نمایندگان افغانستان و پاکستان در نشست شورای امنیت درگیر جدال لفظی شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۴

نصیر فایق، نماینده افغانستان در سازمان ملل، سه‌شنبه در واکنش به سخنرانی سفیر پاکستان در نشست شورای امنیت گفت پاکستان با این که خود را قربانی تروریسم می‌داند اما به حمایت از طالبان می‌پردازد.

اظهارات او واکنش تند سفیر پاکستان را به دنبال داشت.

منیر اکرم، سفیر پاکستان در سازمان ملل گفت که فایق نماینده دولت افغانستان نیست و اعتبارنامه او به عنوان نماینده کشورش زیر سوال قرار دارد. آقای اکرم از شورای امنیت به علت دعوت از آقای فایق برای ایراد سخنرانی انتقاد کرد و آن را غیرمعمولی خواند.

به رغم تلاش طالبان و اعتراض پاکستان، سازمان ملل کرسی افغانستان در این سازمان را در اختیار نماینده دولت پیشین افغانستان قرار داده است. در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت از آقای فایق به عنوان نماینده افغانستان یاد شد.

فایق در پایان سخنرانی نماینده پاکستان در نشست این شورا، واکنش نشان داد و اظهارات او را زیر سوال برد.

فایق با اشاره به پاکستان گفت که مردم افغانستان «از مداخله کشورهایی رنج برده‌اند که از یکسو نشان می‌دهند قربانی تروریسم هستند ولی از سوی دیگر برای یک گروه تروریستی در افغانستان لابی کرده و به عادی‌سازی و حمایت از آن می‌پردازند.»

پاکستان از کشورهای حامی طالبان به حساب می‌آید اما بعد از به قدرت رسیدن این گروه، اسلام آباد گفته است که حملات شبه نظامیان پاکستانی ساکن افغانستان در پاکستان افزایش یافته است.

آقای فایق در سخنرانی خود در شورای امنیت به طور مفصل درباره نقض حقوق بشر و سرکوب سیاسی در افغانستان صحبت کرد و اعمال طالبان را جنایت علیه بشریت توصیف نمود.

او به کشورهای جهان هشدار داد که طالبان افغانستان را به عنوان کانون تروریسم تبدیل کرده است. فایق ادعای طالبان درباره کنترول و منع موادمخدر را «میان‌خالی» خواند و مقامات بلندپایه این گروه را به دست داشتن در تولید و قاچاق موادمخدر متهم کرد.

نماینده افغانستان از شورای امنیت خواست که آپارتاید جنسیتی در افغانستان را به رسمیت بشناسد و مقامات طالبان را که در نقض حقوق زنان دست دارند، تحریم کند.

او از ادامه کمک های بشری به مردم افغانستان حمایت کرد.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سفیران
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.