رویارویی اسرائيل و حماس؛ حامیان دو طرف کدام کشورها هستند؟

جمعه ۱۴۰۲/۰۷/۲۱

هفت روز از آغاز درگیری حماس و اسرائيل می‌گذرد. حمله‌ «غافلگیرانه‌ای» که در پانزدهم میزان با شلیک هزاران راکت از غزه به اسرائيل آغاز شد.

در هفتمین روز درگیری، گروه حماس اعلام کرد که ۱۵۰ راکت به سوی اسرائیل پرتاب کرده است.

ارتش اسرائیل هم گفته که ده‌ها محل پرتاب راکت در نوار غزه را هدف قرار داده است.

تاکنون هزار و ۳۰۰ اسرائیلی در حملات حماس کشته شده‌اند. براساس آخرین گزارش‌ها از نوار غزه، در حملات اسرائیل هزار و ۷۹۹ تن کشته شدند. یونیسف گفته ۴۴۷ از کشته‌شدگان کودکان هستند.

در روزهای گذشته، کشورهای مختلف از یکی از طرف‌های درگیر حمایت کرده‌اند و برخی‌ها هم از هر دو طرف خواسته‌اند به خشونت‌ها پایان دهند. صف طرف‌داران اسرائیل اما طولانی‌تر است.

در حالی که اسرائيل حمایت بسیاری از بازیگران مهم غربی را با خود دارد، حامیان حماس اما بیشتر عرب و خاورمیانه‌ای هستند.در گزارش زیر درباره شماری از حامیان عمده اسرائیل و فلسطین در این جنگ بخوانید:

امریکا: رئيس‌‌جمهور امریکا ساعاتی پس از حمله حماس گفت که ایالات متحده هیچ‌گاه از حمایت از اسرائیل دست نخواهد کشید. دیگر مقام‌های ارشد امریکایی هم درباره حمایت واشنگتن از اسرائيل اظهاراتی داشته‌اند.

امریکا که سالانه میلیاردها دالر به اسرائیل کمک نظامی می‌کند، پس از حمله حماس کمک‌های اضافی خود را اعلام کرد.علاوه بر این، در ششمین روز حمله حماس به اسرائيل، وزیر خارجه امریکا به این کشور رفت و بار دیگر به حمایت واشنگتن تاکید کرد.

همچنین لوید آستین، وزیر دفاع امریکا برای دیدار با رهبران ارشد دولت و مشاهده مستقیم برخی از تسلیحات و کمک‌های امنیتی کشورش به اسرائیل، وارد تل‌آویو شد.آستین دومین مقام بلندپایه امریکایی پس از آنتونی بلینکن،‌ وزیر امور خارجه است که در دو روز از اسرائیل بازدید می‌کند.

بریتانیا: بریتانیا هم حمایت خود را اسرائیل اعلام است. پیشتر ریشی سونک در گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که بریتانیا در مبارزه «تروریسم» دوشادوش اسرائیل می‌ایستد.

دفتر نخست‌وزیر بریتانیا همچنین اعلام کرد که این کشور دو کشتی و هواپیمای تجسسی نیروی دریایی سلطنتی را برای حمایت از اسرائیل و تقویت ثبات منطقه‌ای در شرق مدیترانه مستقر می‌کند.

آلمان: آلمان هم در نخستین روز حملات راکتی حماس به اسرائیل حمایت خود را این کشور اعلام کرد.اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت که برلین در این حمله در کنار اسرائیل ایستاده است.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز روز جمعه، ۲۱ میزان، به اسرائیل رفت.خانم بربوک پیش از این سفر گفت که «دوران جدیدی» برای مردم اسرائیل آغاز شده است. او همچنین درباره خطر بی‌ثبات شدن کل منطقه هشدار داد.

کانادا: جستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز پنجشنبه (۲۰ میزان) حمله حماس به اسرائيل را محکوم کرد.آقای ترودو گفت که کانادا از حق اسرائیل برای «دفاع از خود مطابق به قوانین بین‌المللی» حمایت می‌کند. او اما به این سوال که محاصره کامل غزه از سوی اسرائيل مطابق قوانین بین‌المللی است یا خیر، پاسخ مستقیم نداد.

گفته می‌شود دست‌کم ۳۲۰۰ شهروند کانادا در اسرائيل و بیش از ۵۰۰ تن هم در غزه و کرانه باختری گیر مانده‌اند.

آسترالیا: وزیر خارجه آسترالیا در پنجمین روز حمله حماس همبستگی کشورش با اسرائيل را اعلام کرد.پنی وانگ حمله حماس به اسرائيل را «وحشیانه و تروریستی» خواند و گفت چنین اقدامات هیچ توجیهی نمی‌تواند داشته باشد.او نیاز به حق اسرائيل برای دفاع از خود تاکید کرد و گفت که آسترالیا در کنار اسرائیل می‌ایستد.

فرانسه: رئيس‌جمهور فرانسه در همان روز نخست، حمله حماس به اسرائیل را «تروریستی» خواند و محکوم کرد.امانوئل مکرون در شبکه اجتماعی اکس نوشت که کشورش همبستگی خود را با اسرائيل و اسرائیلی‌ها اعلام می‌کند و تامین امنیت و دفاع از خود حق این کشور است.

فرانسه همچنین روز پنجشنبه (۲۰ میزان) معترضانی را که به حمایت از فلسطین به خیابان آمده بودند، با شلیک گاز اشک‌آور سرکوب و متفرق کرد.

فرانسه برگزاری هرگونه تجمع به طرفداری از فلسطین را ممنوع کرده، در حالی که هیچ محدودیتی برای تجمعات حامیان اسرائیل وضع نشده است.

ایتالیا: نخست‌وزیر ایتالیا نیز روز دوشنبه (۱۷ میزان) در بیانیه‌ای مشترک با رهبران امریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه حماس به اسرائیل را محکوم کرد و «حمایت استوار و یکپارچه» با شرکایش از اسرائیل را اعلام کرد.

در این بیانیه‌ آمده است که حملات حماس به اسرائيل هیچ‌گونه توجیه و مشروعیتی ندارد و باید در سطح جهانی محکوم شود.

جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا همچنین سه روز پس از حمله حماس، با اعضای جامعه یهودی در کنیسه‌ای در روم دیدار کرد. او گفت: «من اینجا هستم تا بگویم ما از شهروندان خود در برابر هرگونه یهودستیزی دفاع می‌کنیم.»

اوکراین: در حالی که اوکراین خودش با تهاجم روسیه دست‌وپنجه نرم می‌کند، از کشورهای جهان خواسته که همبستگی‌ خود را با اسرائیل اعلام کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین حملات حماس به اسرائيل را «تروریستی» خواند و گفت که اسرائيل حق دارد «درست مثل اوکراین» از خودش دفاع کند.

نشریه فارن پالیسی نوشته است که موضع‌گیری آقای زلنسکی کام فلسطینی‌ها را تلخ کرد، زیرا «تقریبا نیمی از آن‌ها از اوکراین در برابر روسیه حمایت کردند.»

هانی المصری، رئیس مرکز تحقیقات سیاسی و مطالعات استراتژیک فلسطین اظهارات ولودیمیر زلنسکی را ناشی از «استندردهای دوگانه» خواند و گفت: « فلسطین تحت اشغال است، شما نمی‌توانید از اشغال یک کشور دیگر حمایت کنید.» اشاره او به این بود که سرزمین‌های خود اوکراین تحت اشغال روسیه‌اند.

هند: دهلی نو هم در قطار حامیان اسرائيل ایستاده است. نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند تنها ساعاتی پس از حمله راکتی حماس به اسرائیل، در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «از شنیدن خبر حملات تروریستی به اسرائیل عمیقاً شوکه شده‌ام. نگرانی و دعاهای ما با قربانیان بی‌گناه و خانواده‌های آنها است. ما در این ساعت سخت با اسرائیل همبستگی می‌کنیم.»

اتحادیه اروپا نیز حمله حماس را محکوم کرده و گفته است که اسرائیل حق دفاع از خود را دارد.

ایران: وقتی حرف از حامیان حماس می‌شود، از یکی از نخستین کشورهایی که نام گرفته می‌شود، جمهوری اسلامی ایران است.

جمهوری اسلامی که از حامیان حماس است و ارتباط نزدیکی با این گروه دارد، نقش داشتن خود در حمله اخیر علیه اسرائيل را تکذیب کرده است. امریکا هم گفته که شواهدی که دال بر ادعای دست داشتن ایران در این حمله باشد، در اختیار ندارد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی چهار روز پس از حمله حماس در یک دانشگاه نظامی در تهران گفت: «ما از فلسطین دفاع می‌کنیم. پیشانی و بازوی طراحان مدبر و هوشمند و جوانان فلسطین را می‌بوسیم، اما ‏این کار، کار خود فلسطینی‌ها است.»

در روزهای گذشته، مقامات ارشد جمهوری اسلامی از حملات حماس علیه اسرائیل ستایش کرده‌اند.

همچنین، وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز پنجشنبه (۲۰ میزان) در سفری به لبنان گفت که اگر حملات اسرائیل به غزه ادامه یابد، امکان باز شدن جبهه‌های دیگری «از جریان‌های مقاومت» وجود دارد. او بار دیگر به حمایت کشورش از فلسطین تاکید کرد.

فرانسه تقدیر ایران از حمله حماس به اسرائيل را «غیر قابل قبول» خوانده است.

لبنان: وزارت خارجه لبان حمله حماس به اسرائیل را نتیحه «اشغال سرزمین‌های فلسطینی» توسط اسرائيل خوانده و گفته راه حل ایجاد یک کشور فلسطین مستقل است.

حزب‌الله لبان که از بازیگران مهم در این کشور است، همبستگی خود را با حماس در این حمله اعلام کرده است. در روزهای گذشته، بین اسرائيل و حزب‌الله در جنوب این کشور تبادل آتش نیز صورت گرفت که در نتیجه سه عضو خزب‌الله کشته شدند.

حزب‌الله اعلام کرد که به حمایت حماس علیه اسرائیل حمله کرده است.

قطر: قطر در واکنش به حمله حماس، اسرائیل را «تنها مسئول» تشدید تنش‌ها به دلیل «نقض مداوم حقوق مردم فلسطین و تجاوزات مکرر به مسجدالاقصی» خوانده است.

وزارت خارجه این کشور گفت که حمایت دوحه از آرمان و حقوق مردم فلسطین از جمله برای داشتن یک دولت مستقل، «تزلزل‌ناپذیر» است.

دفتر سیاسی حماس در دوحه است و شماری از رهبر ارشد این گروه در قطر به سر می‌برند.

ترکیه: ترکیه اخیراً روابط خود را با اسرائيل گسترش داده، اما این کشور از حامیان با سابقه فلسطین نیز است. در واکنش به حمله اخیر حماس، ترکیه تلفات غیرنظامیان را محکوم کرد و گفت برای کاهش تنش آماده میانجی‌گری است.

ترکیه تاکید کرده است که بدون تشکیل «کشور مستقل فلسطین» صلح به منطقه باز نخواهد گشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه خواهان خویشتن‌داری طرف‌های درگیر شد و از فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها خواست که از اعمال خصمانه‌ای که منجر به وخیم‌تر شدن اوضاع شود، اجتناب کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین از عملیات نظامی اسرائیل در غزه انتقاد کرد و آن را «قتل عام» خواند

عراق: حکومت عراق حملات حماس به اسرائيل را «نتیجه طبیعی اشغالگری، ظلم و ستم سازمان‌یافته» اسرائیل دانسته است. وزارت خارجه عراق گفت که اسرائيل هیچ وقت به قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های ملل متحد پایبند نبوده است. عراق ضمن این‌که خواستار دخالت جامعه جهانی برای حل مسئله شده، گفته که در کنار مردم فلسطین برای دفاع از حقوق مشروع آنها می‌ایستد.

برخی اعضای گروه‌های طرفدار جمهوری اسلامی هم در عراق هشدار داده‌اند که در صورت دخالت مستقیم امریکا در این جنگ، آنها نیز دخالت خواهند کرد.

سوریه: وزارت خارجه سوریه در واکنش به حمله حماس به اسرائیل، آن را «دستاورد افتخارآمیز» برای فلسطینی‌ها دانست و گفت مردم فلسطین با این حمله «خط جدیدی در مسیر دستیابی به حقوق مسلم» خود ترسیم کردند.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای نوشت که این کشور اقدامات «وحشیانه و اشغالگرانه» اسرائيل علیه فلسطین را محکوم می‌‌کند. بیانیه افزوده که مقاومت مردم فلسطین نمایانگر شایستگی و حق آنها به داشتن یک دولت مستقل است.

مصر: حکومت مصر نسبت به تشدید تنش‌ها بین اسرائيل و حماس هشدار داد. وزارت خارجه این کشور خواستار «خویشتن‌داری» طرف‌ها شد و بر پرهیز از کشتار غیرنظامیان تاکید کرد. مصر همچنین از حملات و اقدامات تحریک‌آمیز علیه مردم فلسطین را متوقف کند و به قوانین بین‌المللی پایبند بماند.

عربستان سعودی: وازرت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای در واکنش به حمله حماس به اسرائیل، خواستار خویشتن‌داری طرف‌ها و حفاظت از غیرنظامیان شد. عربستان سعودی گفته بارها درباره خطرات ادامه اشغال، محرومیت مردم فلسطین از حقوق‌شان و تحریکات سازمان‌یافته اسرائیل علیه مقدسات آن‌ها، هشدار داده بود.

سه روز پس از حمله حماس به اسرائیل، ولیعهد عربستان سعودی در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، گفت که کشورش در کنار مردم فلسطین «برای پیگیری حقوق مشروع‌» آنها می‌ایستد.

روسیه: مسکو می‌گوید که راه‌حل پایان درگیری حماس و اسرائيل، تنها تشکیل «کشور مستقل فلسطین» است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت که بدتر شدن مناقشه فلسطین و اسرائیل نتیجه شکست سیاست امریکا است.

رئيس‌جمهور روسیه در تازه‌ترین اظهارات خود همچنین گفته که حمله زمینی اسرائیل به نوار غزه منجر به کشتار غیرقابل قبول غیرنظامیان می‌شود.

ولادیمیر پوتین همچنین از به‌کارگیری سلاح‌های سنگین جنگی در مناطق مسکونی انتقاد کرد.

چین: چین نیز از محکوم کردن حمله حماس به اسرائیل خودداری کرد، اما از طرف‌های درگیر خواست که به خشونت‌ها پایان دهند. بیجینگ خواستار ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح بین اسرائيل و فلسطین شده و گفته که راه‌حل تنها در تشکیل دولت مستقل فلسطین نهفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها