سازمان ملل می‌گوید میلیون‌ها کودک در جهان با کمبود شدید آب مواجه اند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۲

صندوق کودکان سازمان ملل روز دوشنبه هشدار داد که تغییرات اقلیمی معضل کمبود شدید آب را برای ۷۳۹ میلیون کودک در سراسر جهان بدتر خواهد کرد.

این سازمان در گزارش جدیدی نوشت که این تغییرات به سلامت روانی و جسمی این کودکان آسیب می‌زند.

یونیسف روز دوشنبه (۲۲ عقرب) در بیانیه خبری به مناسبت گزارش جدیدی آن نوشت که کاهش دسترسی به آب به‌ویژه آب آشامیدنی و خدمات بهداشتی، کودکان را در معرض خطرهای بیشتری قرار می‌دهد.‌ این کودکان عمدتاً در مناطقی زندگی می‌کنند که منابع آبی به دلیل تغییرات اقلیمی در حال کاهش است.

این گزارش با عنوان «کودکان تغییرات اقلیمی» در آستانه نشست اقلیمی کشورها موسوم به (COP28) انتشار یافته است. این نشست قرار است در ۹ قوس در شهر دبی، امارات متحده عربی برگزار شود.

در گزارش یونیسف آمده که بیماری‌ها، آلودگی هوا، سیل و خشکسالی بیش از هر گروه دیگر، سلامت و رشد مغز، ریه‌ها،‌ سیستم ایمنی و سایر عملکردهای حیاتی کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کاتریل راسل، مدیر اجرایی یونیسف، پیامدهای تغییرات اقلیمی را بر کودکان «ویرانگر» توصیف کرده و گفته که «کودکان خواستار تغییر اند، اما نیازهای آنها اغلب دستکم گرفته شده است.»

در عین حال، این گزارش هشدار می‌دهد که تغییرات اقلیمی به افزایش تنش‌های بیشتر برسر منابع آبی منجر خواهد شد. خاورمیانه، شمال افریقا و جنوب آسیا در حال حاضر با بزرگترین تغییرات اقلیمی مواجه اند.

یونیسف می‌گوید به‌رغم تاثیرپذیری بیشتر کودکان از تغییرات اقلیمی، آنها نادیده گرفته شده‌اند. چنانچه تنها ۲.۴ درصد از بودجه تغییرات اقلیمی به کودکان اختصاص داده شده است.‌

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
نمادهای عصر ما: چه گوارا
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.