یک مقام بلندپایه اسرائیلی از مردم غزه خواست که به کشورهای دیگر بروند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

وزیر مالیه اسرائیل سه‌شنبه گفت غزه نمی‌تواند به عنوان یک منطقه مستقل دوام بیاورد و بهتر است مردم غزه به کشورهای دیگر بروند.

بزالل اسموتریچ گفت: «این راه‌حلی مناسب بشردوستانه برای ساکنان غزه و کل منطقه پس از ۷۵ سال آوارگی، فقر و خطر است.»

این چهره راست افراطی کابینه اسرائیل گفت که از درخواست دو نماینده پارلمان اسرائیل مبنی بر پذیرش ساکنان غزه توسط کشورهای غربی حمایت می‌کند.

این دو نماینده در مقاله‌ای در وال‌استریت ژورنال نوشتند که کشورهای غربی باید خانواده‌هایی را که می‌خواهند از غزه مهاجرت کنند، بپذیرد.

این اظهارات می‌تواند موید نگرانی کشورهای عربی باشد که اسرائیل با استفاده از جنگ با حماس قصد دارد مردم را از غزه بیرون کند و آن را خاک خود ضمیمه کند.

وزیر مالیه اسرائیل گفت که از «طرح مهاجرت داوطلبانه عرب‌های غزه به کشورهای دیگر حمایت می‌کند.»

عضو ارشد حزب راست افراطی دولت بنیامین نتانیاهو با بیان اینکه منطقه‌ای به کوچکی نوار غزه بدون منابع طبیعی به تنهایی نمی‌تواند دوام بیاورد، خاطر نشان کرد: «اسرائیل دیگر نمی‌تواند موجودیت یک نهاد مستقل در غزه را بپذیرد.»

با آغاز حملات اسرائیل به غزه در ۱۵ میزان، ارتش این کشور از ساکنان شمال غزه خواست که این منطقه را ترک بگویند. گفته می‌شود که با این درخواست، حدود یک و نیم میلیون فلسطینی در داخل غزه آواره شده‌اند.

در همین حال، نخست وزیر اسرائیل گفته است که ارتش کنترول امنیتی غزه را برای مدت نامحدود در دست خواهد گرفت. این اظهارات باعث شد که مقام‌های غربی، از جمله وزیر خارجه امریکا صریحاً بگویند که از اشغال مجدد غزه توسط اسرائیل حمایت نمی کنند.

مقامات بهداشتی فلسطین گفته اند که از آغاز جنگ، بیش از ۱۱ هزار فلسطینی در طی هفته‌ها بمباران غزه کشته شده‌اند و کل بخش‌های این منطقه با خاک یکسان شده و به آوار تبدیل شده است.

ارتش اسرائیل به ساکنان شمال غزه گفته است که خانه‌های خود را ترک کرده و به سمت جنوبی باریکه غزه بروند.
اسرائیل در روزهای گذشته با امتناع از پذیرش وقفه‌های بشردوستانه در جنگ، فقط برای ساعات محدودی به ساکنان غزه اجازه داده تا خانه‌های خود را در شمال این منطقه ترک کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها