جان ساپکو: کسانی که در افغانستان سلاح‌ها را کنترول می‌کنند، کمک‌ها را هم کنترول می‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۳

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان، سیگار، گفت که طالبان بخش قابل توجهی از کمک‌های بین‌المللی را به جیب می‌زنند.

جان ساپکو گفت کمک‌های امریکا و جامعه بین‌المللی به منبع تغذیه تروریسم تبدیل شده و گزینه‌ای هم برای دور زدن طالبان وجود ندارد.

بازرس ویژه امریکا روز سه‌شنبه هنگام گزارش‌دهی به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفت که طالبان از پروژه‌های خارجی باج‌گیری می‌کنند و این گروه تعیین می‌کند که چه کسی کمک دریافت کند.

جان ساپکو افزود که طالبان سازمان ملل و دیگر سازمان‌های غیردولتی را تحت فشار قرار می‌دهد تا اعضای این گروه و بستگان‌شان را در توزیع کمک‌ها استخدام کنند.

به گفته بازرس ویژه امریکا، مداخله طالبان برای بهره‌مند شدن بیشتر از کمک‌‌های جامعه بین‌المللی و امریکا، آژانس‌های امداد سازمان ملل و دیگر سازمان‌های کمک‌رسان را تحت فشار می‌گذارد تا تنها به شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به این گروه قرارداد بدهند.

آقای ساپکو افزود که طالبان در درون سازمان‌های امداد‌رسان ماموران استخباراتی خود را گماشته‌ تا فعالیت این سازمان‌ها را تحت نظر بگیرند، مداخله این گروه را تسهیل و کمک‌ها را در مناطق و افرادی که می‌خواهند تغییر مسیر بدهند و سرانجام اینکه گزارش‌ها درباره این موضوع را سانسور کنند.

به گفته جان ساپکو، طالبان از اجرای پروژه‌های آژانس‌های سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها مالیات هم جمع می‌کند.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان اقدمات طالبان را در زمینه کمک‌رسانی به نیازمندان در این کشور مایه نگرانی بزرگ توصیف کرد.

او گفت که برخلاف گذشته، کمک‌های امریکا به منبع تغذیه تروریسم تبدیل شده و در همان حال جیب مقام‌های فاسد این گروه را پر می‌کند.

سیگار به این نتیجه رسیده است که در کشوری مثل افغانستان چاره‌ای دیگری جز ادامه کمک‌ها وجود ندارد.

ساپکو افزود که دور زدن طالبان غیر ممکن است اما امریکا می‌تواند با اتخاذ تدابیر و انتخاب یک نهاد سومی برای نظارت از کمک‌ها مانع قرار گرفتن بخش زیاد از کمک‌ها به دست طالبان شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف: فساد مقامهای سابق حکومت افغانستان در دوبی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها