طالبان که جلو آموزش و کار زنان را گرفته، نمایشگاهی به نام بی‌بی خدیجه برگزار کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

در آستانه هشتصدمین روز بسته بودن مکاتب دخترانه توسط طالبان، این گروه نمایشگاه هفت روزه‌ای به نام «بی‌بی خدیجه کبری» در کابل برگزار کرد.

شرکت‌کنندگان به افغانستان اینترنشنال گفتند طالبان به بازدیدکنندگان مرد اجازه نداد وارد نمایشگاه شوند.

وزارت تجارت طالبان اعلام کرده است که «نمایشگاه بی‌بی خدیجه» روز چهارشنبه، ۲۴ عقرب در کابل افتتاح شد و تا چهارشنبه، ۲ قوس ادامه خواهد داشت. به گفته این وزارت در این نمایشگاه ۸۰۰ غرفه صنایع دستی و محصولات حاصل کار زنان به نمایش گذاشته شده است.

به گفته منابع در نخست قرار بود سی درصد از شرکت‌کنندگان نمایشگاه مردان باشند، اما طالبان در پایان روز سه‌شنبه، یک روز پیش از افتتاح نمایشگاه تصمیم گرفت که از ورود مردان به نمایشگاه جلوگیری کند.

یکی از شرکت‌کنندگان به افغانستان اینترنشنال گفت طالبان به مردان اجازه ندادند وارد نمایشگاه شوند و زنان به دلیل قوانین سختگیرانه این گروه، در نمایشگاه شرکت نکرده بودند.

به گفته شرکت‌کننده‌ای که نخواست نامش افشا شود، دومین روز نمایشگاه نیز بدون فروش محصولات به پایان رسیده است.

او گفت زنان در دو سال گذشته به‌دلیل قوانین سختگیرانه طالبان توانایی خرید را از دست داده و مردان نیز که توانایی اندکی برای خرید محصولات دارند نیز در نمایشگاه حضور نداشتند.

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان در ماه اسد ۱۴۰۰، بیش از ۵۰ فرمانی صادر کرده است که زنان را از حقوق اساسی‌شان محروم می‌‌کند. کارشناسان حقوق بشر این قوانین را مصداق «رژيم آپارتاید جنسیتی» تعبیر کرده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود به شورای امنیت این سازمان نوشت که محدودیت‌ها و نقض حقوق افغان‌ها به ویژه زنان و دختران به طور قابل توجهی منجر به بن‌بست سیاسی در افغانستان شده است.

سازمان ملل می‌گوید که طالبان تلاش کرده تا این محدودیت‌ها را به‌عنوان بخشی از شریعت اسلامی توجیه کند در حالی سازمان همکاری اسلامی و اجتماعات مختلف در داخل و خارج افغانستان آن را رد می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
سفیران
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.