پنج کشور از دادگاه کیفری بین‌المللی خواستند تا احتمال ارتکاب جنایت در فلسطین را بررسی کند

شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی خبر داد که پنج کشور از دادگاه کیفری بین‌المللی خواستند تا احتمال ارتکاب جنایت در سرزمین‌های فلسطین را بررسی کند. به گزارش سی‌ان‌ان، این درخواست توسط آفریقای جنوبی، بنگلادش، بولیویا، کومور و جیبوتی شده است.

کریم خان گفته است که دفتر وی در حال انجام تحقیقاتی درباره وضعیت سرزمین‌های فلسطینی است.

او گفته این تحقیقات از ماه مارچ سال ۲۰۲۱ آغاز شد و در مورد جنایات احتمالی که ممکن است از سال ۲۰۱۴ در غزه و کرانه باختری رخ داده باشد تحقیق می‌کند.

پیشتر هم الجزیره گزارش داد که سه گروه حقوق بشری فلسطینی‌ از اسرائیل به دلیل «نسل‌کشی» در نوار غزه در دادگاه کیفری بین‌المللی شکایت کرده‌اند. این گروه‌ها از دادگاه کیفری بین‌المللی خواستند تحقیقات را درباره «جنایات جنگی» اسرائیل در باریکه غزه گسترش دهد.

شبکه خبری الجزیره روز پنجشنبه، ۱۸ عقرب نوشت این شکایت روز چهارشنبه توسط سازمان‌‎های حقوق بشری الحق، المیزان و مرکز حقوق بشر فلسطین به دادگاه کیفری بین‌المللی ارائه شده است.

فعالان حقوق بشر فلسطین همچنین از دادگاه کیفری بین‌المللی خواسته‌اند تحقیقاتی را درباره محاصره خفقان‌آور تحمیل شده بر غزه، جابه‌جایی اجباری جمعیت آن، استفاده از گاز سمی و محرومیت از نیازهای ضروری مانند غذا، آب، سوخت و برق انجام دهد.

به نوشته الجزیره، در دادخواست گروه‌های حقوق بشری آمده که این اعمال مصداق‌های "جنایت جنگی" و "جنایت علیه بشریت" و "نسل‌کشی" است.

این سه گروه همچنین خواهان صدور حکم بازداشت اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها