سازمان ملل: شمار افغان‌های برگشته از پاکستان به ۱۷ هزار نفر در روز افزایش یافته است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۳۰

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید که شمار بازگشت‌کنندگان افغان از ۲۰۰ نفر به ۱۷ هزار نفر در روز افزایش یافته است.

به گفته این سازمان، با بحران بشری کنونی در افغانستان، این مهاجران با آینده‌ای مبهم و نامطمئن روبرو اند.

این سازمان وابسته به ملل متحد در آخرین به روز رسانی از وضعیت مهاجران بازگشتی از پاکستان نوشته که اکثر آنان مجبور شده‌اند پاکستان را ترک کنند و دارایی‌های خود را رها کنند.

این سازمان تاکید دارد «افرادی که به افغانستان می‌آیند بسیار آسیب‌پذیر هستند و به حمایت فوری در مرزها و همچنین در درازمدت در مناطق بازگشت نیاز دارند.»

طبق آخرین آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت، نزدیک به ۳۷۵ هزار افغان در دو ماه گذشته عمدتاً از طریق گذرگاه‌های مرزی تورخم و سپین بولدک پاکستان را ترک کرده‌اند. در مقابل، مقام های پاکستانی گفته اند که شمار مهاجران اخراجی از مرز ۴۰۰ هزار نفر گذشته است.

گزارش تازه‌ای که از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت و دانشگاه جورج تاون منتشر شده نیز می‌گوید که افغانستان سومین کشور جهان از لحاظ شمار بیجاشدگان داخلی در جهان است.

نویسندگان این گزارش در یافته‌های خود از بررسی اوضاع مهاجران افغان نوشته‌اند که مسکن مناسب برای آوارگان داخلی برای تضمین استقلال اقتصادی آنها و کاهش وابستگی به کمک‌های بشردوستانه یک مساله کلیدی است.

سازمان ملل با اشاره به بحران بشردوستانه‌ افغانستان و میلیون‌ها بیجاشده داخلی در آن می‌گوید که برای تداوم ارائه کمک های فوری به بازگشت‌کنندگان به منابع مالی فوری نیاز است.»

این آژانس سازمان ملل تاکید دارد که تعداد بی‌سابقه و فزاینده بازگشت‌های اجباری روزانه مستلزم ایجاد مراکز پذیرش بزرگ‌تر است که در آن افغان‌های عودت‌کننده قبل از رفتن به مناطق مورد نظر کمک دریافت کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها