نماینده سازمان ملل در افغانستان بار دیگر بر تضمین حقوق زنان و دختران تاکید کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۵

رزا اوتنبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در دیدار با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان بر نیاز به تضمین حقوق زنان و دختران از جمله دسترسی کامل آنها به آموزش و کار تاکید کرد.

بیش از هشتصد روز شده که دختران در افغانستان اجازه آموزش ندارند.

طالبان آموزش دختران آموزش دختران در مقاطع بالاتر از صنف ششم را ممنوع کرده و اعتراضات داخلی و بین‌المللی را در این مورد نادیده گرفته است.

این گروه همچنین اشتغال زنان را ممنوع کرده است و به آنها اجازه نمی‌دهد که به تفریحگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، باشگاه‌ها و بسیاری از اماکن عمومی بروند.

سازمان ملل بارها از مقام‌های طالبان خواسته که محدودیت‌های وضع شده علیه دختران و زنان را بردارند، ولی این گروه هنوز پاسخ مشخصی به این درخواست نداده است.

خانم آتنبایوا در این دیدار با آقای متقی همچنین درباره نیازمندی‌های مهاجران بازگشت‌کننده هم گفت‌وگو کرد.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) روز یک‌شنبه (٥ قوس) در خبرنامه‌ای در نوشت که رزا اوتنبایوا و معاونش، مارکس پوتزل، با امیرخان متقی درباره کمک‌های این سازمان به مهاجران بازگشته و تقویت تلاش‌ها در زمینه‌ای مبارزه با مواد مخدر و کمک‌های مالی کوچک، گفت‌و‌گو کرده است.

در خبرنامه آمده است که در این دیدار هر دو طرف تعهد خود را به تعامل مستمر برای رسیدگی به نیازهای شدید مردم به ویژه در آستانه زمستان پیش‌رو تکرار کردند.

در خبرنامه‌ وزارت خارجه طالبان همچنین آمده است که امیرخان متقی در این دیدار به نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد گفت: «کشورها و سازمان‌های جهان از طریق آدرس‌های پذیرفته شده و رسمی با افغانستان تعامل داشته باشند.»

در این خبرنامه همچنین آمده است که کشورها و سازمان‌های بین‌المللی به جای ایجاد سازوکارهای موازی و اضافی، سازوکارهای موجود در افغانستان را تقویت کنند.

طالبان پیش از این بارها خواستار تعامل جهان با آنان شده‌ است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
الماس شرق - احمد ظاهر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها