گزارش دیده‌بان حقوق بشر: پولیس پاکستان دختران افغان را تهدید به تجاوز جنسی کرده است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۸

برخی از زنان مهاجر افغان به سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته‌اند که پولیس پاکستان گاهی برخی از زنان و دختران افغان را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده و آنها را تهدید به تجاوز جنسی کرده است.

این سازمان می‌گوید که مقام‌های پاکستان تخلفات گسترده علیه مهاجرین افغان انجام داده‌اند.

اخیرا قنسولگری طالبان در شهر کراچی از ربوده شدن یک دختر مهاجر افغان از سوی یک «شخص نظامی پاکستان» خبر داد.

دیده‌بان حقوق بشر گزارش داد که پولیس و سایر مقام‌های پاکستان بر علاوه بازداشت‌های دسته‌جمعی و ضبط اموال و دارایی‌های مهاجران افغان، تمامی اسناد هویتی هزاران مهاجر افغان را از بین برده‌اند. به گفته این سازمان مقام‌های پاکستان با انجام تخلفات گسترده علیه مهاجرین افغان آنها را وادار به بازگشت به افغانستان می‌کنند.

این سازمان حقوق بشری روز سه‌شنبه ۷ قوس نوشت که از اواسط ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳، مقامات پاکستانی بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر افغان را اخراج کرده است.

الین پیرسون، مدیر آسیایی دیده‌بان حقوق بشر گفت: «مقامات پاکستانی محیط اجباری را برای افغان‌ها ایجاد کرده‌اند تا آنها را وادار به بازگشت به شرایط خطرناک در افغانستان کنند.»

او ‌از مقامات پاکستان خواست فورا به سوءاستفاده‌ها علیه مهاجران پایان دهند و به افغان‌هایی که در معرض خطر هستند این فرصت را بدهند تا در پاکستان بمانند.

فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران گزارش دادند که بدرفتاری حکومت پاکستان بخشی از یک کارزار برای وادار کردن مهاجرین افغان به ترک این کشور است. آنها می‌گویند که پولیس مهاجرین افغان را مورد ضرب و شتم، تهدید و بازداشت قرار داده است.

دیده‌بان حقوق بشر گفته پولیس پاکستان همچنین از مهاجران تقاضای رشوت و جواهرات می‌کند و تمامی احشام و سایر اموال آنها را مصادره کرده و خانه‌های مهاجران را با بیلدوزر تخریب کرده است.

این سازمان گفته در میان کسانی که اخراج یا مجبور به ترک پاکستان می‌شوند افغان‌هایی هستند که در پاکستان متولد شده‌ و هرگز در افغانستان زندگی نکرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین گفته افغان‌ها از جمله زنان و دختران، مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و کارمندان سابق دولت که بعد از تسلط طالبان بر افغانستان فرار کرده‌اند در معرض خطر و آزار و اذیت قرار دارند.

این نهاد گفته بنا بر گزارش‌ها، مقامات پاکستانی افغان‌هایی که در انتظار اسکان مجدد در ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورها هستند و نتوانسته‌اند ویزای خود را تمدید کنند، مجبور کرده ۸۳۰ دالر امریکایی را به عنوان هزینه خروج بپردازند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، اخراج‌های اجباری مهاجران افغان تعهدات پاکستان به‌عنوان یکی از طرف‌های کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه شکنجه و اصل حقوق بین‌الملل عرفی مبنی بر عدم بازگشت اجباری پناهجویان را نقض می‌کند.

الین پیرسون از کشورهای که قول داده‌اند افغان‌های در معرض خطر را اسکان مجدد می‌دهند خواست این پروسه‌ها را تسریع کنند و در عین حال پاکستان را تحت فشار قرار دهند تا به تعهدات حقوق بشری خود عمل کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سرانجام، قانون
نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها