امریکا صدور ویزا برای 'شهرک‌نشینان افراطی' اسرائیلی در کرانه باختری را متوقف می‌کند

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۱۰

امریکا به اسرائیل گفته به‌زودی برای «شهرک‌نشینان افراطی» اسرائیلی که با غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری خشونت می‌کنند، ممنوعیت روادید اعمال خواهد کرد.

خشونت‌ها امسال به بالاترین حد خود در بیش از ۱۵ سال گذشته رسیده و با جنگ غزه تشدید شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و کابینه جنگی او گفته که واشنگتن اقدام خود را علیه تعداد نامعلومی از افراد انجام خواهد داد.

ایلون لِوِی، سخنگوی دولت اسرائیل از اظهار نظر درباره این خبر خودداری کرده اما گفته که این کشور قاطعانه با اوباشگری یا تلاش افراد برای در دست گرفتن قانون مقابله خواهد کرد.

ایالات متحده بارها نگرانی خود را از افزایش خشونت‌ها در کرانه باختری ابراز کرده و گفته است که باید متوقف شود. جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در مطلبی در واشنگتن پست تهدید کرد که علیه عاملان خشونت‌ها اقدام خواهد کرد.

یک مقام وزارت خارجه امریکا گفته واشنگتن از اسرائیل می‌خواهد عاملان این خشونت‌ها را محاکمه کند، اما هنوز چنین اقدامی را ندیده است. این مقام گفت که ممنوعیت صدور ویزا ممکن است در چند هفته آینده اعمال شود.

ارقام سازمان ملل نشان می‌دهد که از زمان حمله حماس به جنوب اسرائیل،‌ حملات روزانه شهرک نشینان به غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری بیش از دو برابر شده است.

در حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به نوار غزه بیش از ۱۵ هزار فلسطینی که حدود نیمی از آنها را کودکان تشکیل می‌دهند کشته شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تاریخ معاصر افغانستان
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها