بلومبرگ: تولید نفت خام شرکت چینی در افغانستان سه برابر افزایش یافته است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۶

نشریه بلومبرگ گزارش داده است که شرکت نفت و گاز آسیای مرکزی سین‌کیانگ چین تولید نفت خام در افغانستان را سه برابر افزایش داده است.

افزایش تولید نفت خام، به‌طور بالقوه به طالبان کمک می‌کند اتکای خود را به واردات نفت از کشورهای همسایه کاهش دهد.

همایون افغان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم طالبان می‌گوید این شرکت چینی «۱۰ چاه نفت جدید در افغانستان حفر کرده است». به گفته آقای افغان تولیدات این چاه‌ها به حدود پنج هزار بشکه در روز رسیده و قرار است این نفت در افغانستان پالایش شود.

سخنگوی وزارت معدن و پطرولیم طالبان به بلومبرگ گفت افغانستان در حال حاضر تقریباً تمام نفت مورد نیاز خود را از کشورهای همسایه مثل ایران و اوزبیکستان وارد می‌کند.

افغانستان روزانه به حدود ۵۰ هزار بشکه نفت نیاز دارد.

حفر چاه‌های جدید نفت، یک سال پس از امضای اولین قرارداد بین‌المللی توسط طالبان آغاز شده است. معامله با شرکت چینی برای استخراج نفت و گاز از حوضه شمال آمودریا، درآمد این گروه را افزایش خواهد داد.

سخنگوی وزارت معدن و پطرولیم طالبان می‌گوید حفر چاه‌های جدید، سالانه حدود ۵۰۰ میلیون دالر عواید برای طالبان ایجاد خواهد کرد.

براساس شرایط قرارداد، شرکت چینی در سال اول ۱۵۰ میلیون دالر و در سه سال بعد ۵۴۰ میلیون دالر برای اکتشاف پنج بلوک نفت و گاز واقع در منطقه‌ای به مساحت ۴۵۰۰ کیلومتر مربع در شمال افغانستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها