سخنگوی وزارت خارجه امریکا: چین موضعش را درباره به رسمیت شناختن طالبان روشن کند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش به دریافت اعتمادنامه سفیر طالبان از سوی رئیس‌جمهور چین گفت که هنوز موضع بیجینگ در قبال به رسمیت‌شناختن طالبان واضح نیست.

او گفت پس از شنیدن اظهارات رسمی حکومت چین، در این مورد ابراز نظر خواهد کرد.

او بار دیگر تاکید کرد که روابط کنونی چین و طالبان تغییری در سیاست امریکا در قبال شناسایی طالبان به وجود نمی‌آورد و این گروه باید گام‌های مشخص، از جمله در راستای بهبود وضعیت زنان، برای به رسمیت شناخته شدن خود بر دارد.

وزارت خارجه طالبان روز سه‌شنبه با انتشار عکسی اعلام کرد که شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، اعتمادنامه اسدالله بلال کریمی را به عنوان سفیر و نماینده طالبان پذیرفته است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در خبرنامه‌ای نوشت که اعتمادنامه بلال کریمی در چین همراه با سفیران ٤١ کشور دیگر در مراسم ویژه به شی جین‌پینگ تقدیم شد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این تحول دیپلوماتیک در روابط طالبان با یکی از کشورهای قدرتمند جهان ابراز تردید کرد.

میلر در یک کنفرانس خبری گفت: «تنها دلیلی که نمی‌خواهم مشخصاً در مورد[تقدیم اعتمادنامه سفیر طالبان] ابرازنظر کنم این است که من بیانیه‌هایی از مقامات چین خواندم که در آن گفته‌اند تغییری[در سیاست شان] در قبال شناسایی طالبان نیامده است.»

او افزود: «از این رو، قبل از این که ارزیابی‌ای از این اقدام داشته باشم، منتظر وضاحت دادن حکومت چین در این مورد خواهم ماند.»

او از چین و کشورهای دیگر خواست که از نفوذ خود برای تغییر رفتار طالبان استفاده کنند.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.