حماس می‌گوید در حال بررسی پیشنهاد جدید آتش‌بس با اسرائیل است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

پس از کشته‌شدن سه فلسطینی در کرانه باختری در حمله اسرائیل، حماس روز سه‌شنبه گفت که در حال بررسی پیشنهاد آتش‌بس جدید با اسرائیل است، اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که نیروهای اسرائیلی تا «پیروزی کامل» از نوار غزه بیرون نخواهند شد.

پیشنهاد آتش‌بس پس از مذاکراتی در پاریس با حضور ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، نخست‌وزیر قطر، رئیس سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل، موساد، و رئیس سازمان اطلاعات مصر انجام شد.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس، گفت که در حال بررسی این طرح است و برای بحث در مورد آن به قاهره خواهد رفت. او گفت که اولویت این گروه پایان دادن به تهاجم اسرائیل و تضمین خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه است.

با این‌حال، آقای نتانیاهو در جریان بازدید از طرح شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری گفت: «ما در مورد چیزی کمتر از پیروزی کامل سازش نخواهیم کرد.»

او تاکید کرد که اسرائیل به همه اهداف خود که شامل «از بین بردن حماس، بازگرداندن همه گروگان‌های اسرائیلی و رفع هرگونه تهدید از سوی غزه برای اسرائیل» دست خواهد یافت. آقای نتانیاهو گفت تا آن زمان هیچ اسیر فلسطینی از زندان‌های اسرائیل آزاد نخواهد شد.

با این حال، سامی ابوزهری، مقام ارشد حماس، گفت: «اظهارات نتانیاهو ثابت می‌کند که او علاقه‌ای به موفقیت نشست پاریس ندارد و به زندگی زندانیان (اسرائیل) اهمیتی نمی‌دهد.»

این مقام حماس سخنان را ساعاتی پس از آن به زبان آورده است که نیروهای اسرائیلی با لباس‌های کارکنان پزشکی و زنان وارد شفاخانه ابن‌سینا در شهر جنین در کرانه‌باختری شده و سه مبارز فلسطینی را کشتند.

حماس گفت یکی از افراد کشته شده عضو حماس بود. جهاد اسلامی گفت که دو کشته دیگر برادرانی بودند که به این گروه تعلق داشتند. ابن‌سینا گفت که یکی از برادران به دلیل جراحتی که باعث فلج شدن پاهایش شده بود، تحت درمان بود.

ارتش اسرائیل مدعی است که یکی از کشته‌شدگان با مقر حماس در خارج از کشور تماس داشت و با الهام از حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتوبر برنامه‌ریزی می‌کرد. ارتش اسرائیل بار دیگر ادعا کرد که شبه‌نظامیان از مناطق غیرنظامی به عنوان سپر استفاده می‌کنند.

اما منابع فلسطینی گفتند که این سه نفردر هیچ درگیری دخیل نبودند. آنها گفتند که آنان برای درمان در بیمارستان بستری بودند.

ناجی نزال مدیر بیمارستان گفت: «آنها این سه مرد را در حالی که در اتاق خوابیده بودند، با خونسردی با شلیک گلوله مستقیم به سر آنها در داخل اتاق، جایی که تحت درمان بودند، کشتند.»

مای الکیله، وزیر بهداشت فلسطین، این حادثه را «جنایت جنگی» خواند. اسرائیل قبلا ارتکاب جنایات جنگی را رد کرده بود.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که از آغاز تهاجم اسرائیل بر غزه تاکنون ۲۶ هزار و ۷۵۱ فلسطینی در حملات رژیم صهیونیستی در غزه کشته و ۶۵ هزار و ۶۳۶ فلسطینی زخمی شده‌اند. بر اساس این گزارش، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۴ فلسطینی کشته و ۲۴۹ فلسطینی زخمی شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها