شورای مقاومت: پذیرش اعتمادنامه سفیر طالبان توسط رئیس‌جمهور چین خلاف قوانین بین‌المللی است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان می‌گوید که رئیس‌جمهور چین با پذیرش اعتمادنامه سفیر طالبان تمامی قوانین بین‌المللی،‌ عرف دیپلوماتیک و مناسبات میان کشورهای مشروع را زیر سوال برد.

این شورا گفته این اقدام چین «تعامل خوش‌باورانه و نفی اصول دولت‌داری قانونمند» است.

شورای مقاومت ملی روز پنجشنبه (۱۱ دلو) در بیانیه‌ای نسبت به پیامد این اقدام در مناسبات آینده دو کشور ابراز نگرانی کرده است.

طالبان از پذیرش سفیر خود استقبال و آن را اولین اقدام چین برای به رسمیت شناسی حکومت خود تلقی کرده است.

این شورا گفته چین در حالی اعتمادنامه سفیر طالبان را پذیرفته که مردم افغانستان «در گرو تسلط جابرانه‌ یک گروه خودکامه، جنایت‌کار و حامی تروریسم است.»

شورای مقاومت، که متشکل از مقام‌های حکومت پیشین و برخی از رهبران جهادی و احزاب سیاسی افغانستان در تبعید است، گفته طالبان مشروعیت حقوقی ندارد و هرگونه همکاری به ویژه پذیرش نمایندگان این گروه «کمک به یک گروه تروریستی و جسارت بخشیدن به ترویج و صدور ترویسم است که آسیب آن تنها به افغانستان محدود نمی‌ماند.»

این شورا اقدام چین را خلاف اراده مردم افغانستان دانسته و از جامعه جهانی و سازمان ملل خواسته است که از پذیرش نمایندگان طالبان در سطوح مختلف خودداری کنند.

به گفته این شورا، جامعه جهانی به جای تعامل با طالبان برای تشکیل دولت مشروع، از طریق روند فراگیر ملی به بهبود وضعیت در افغانستان کمک کند.

با گذشت بیش از دو سال هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است. هرچند برخی از کشورهای منطقه دیپلومات‌های این گروه را پذیرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
فیلمستان
نگاه ژرف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.