زنان معترض افغانستان: حضور نمایندگان زنان در نشست سازمان ملل در دوحه ضروری است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱

'جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان' در نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل بر حضور نمایندگان زنان در نشست‌های بین‌المللی درباره افغانستان تاکید کردند.

در نامه آمده است نتایج نشست دوحه بدون حضور نمایندگان باصلاحیت مخالف طالبان «غیرقابل قبول» خواهد بود.

جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان که متشکل از چندین سازمان مدافع حقوق زنان است، روز چهارشنبه (١١ دلو) در این نامه نوشتند که نشست دوحه بدون حضور نمایندگان مخالف طالبان موجب بدتر شدن وضعیت حقوق بشر و حقوق زنان خواهد شد.

جنبش‌های اعتراضی زنان از سازمان ملل خواستند که در مورد مسئله افغانستان به ویژه حقوق زنان «برخورد مسئولانه» داشته باشد و اعتبار خود را نزد زنان این کشور حفظ کند.

در بخشی این نامه به حذف فیزیکی زنان براساس فرمان‌های طالبان اشاره شده و آمده است: «قتل‌های مرموز و خودکشی زنان به دلیل افزایش اختطاف، شکنجه، تجاوز و بی‌حرمتی، زن‌ستیزی، عدم دسترسی زنان به مراجع عدلی و قضایی باعث نگرانی شدید آنان شده است.»

زنان معترض در این نامه وضعیت حقوق بشری افغانستان را وخیم توصیف کرده‌اند.

قرار است نشست دوحه با حضور نمایندگان ویژه کشورهایی که در مورد افغانستان نماینده ویژه دارند با میزبانی سازمان ملل در روزهای ١٨ و ١٩ دلو برگزار شود.

مقام‌های طالبان پیش از این گفته بودند که در نشست دوحه نماینده ای از این گروه دعوت شده است. در مقابل، شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان گفته که در مورد این نشست با جریان‌های سیاسی مخالف مشورت نشده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.