‌ بلینکن در دیدار از اسرائیل: کارهای زیادی برای رسیدن به آتش‌بس باید انجام شود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

وزیر امور خارجه امریکا روز چهارشنبه در دیدار با رئیس‌جمهور اسرائیل گفت «کارهای زیادی» برای دستیابی به توافق آتش‌بس با حماس باید انجام شود.

بلینکن بر حق اسرائیل در جلوگیری از وقوع حملاتی مانند تهاجم مرگبار حماس در هفتم اکتوبر تاکید کرد.

وزیر خارجه امریکا برای چندمین بار از آغاز جنگ اسرائیل و حماس از منطقه دیدار می‌کند.

او روز چهارشنبه در دیدار با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل گفت که دستیابی به آتش بس میان اسرائیل و حماس آسان نیست و باید کارهای بیشتری انجام شود.

هرتزوگ در این دیدار حماس را به نقض اصول خلاقی متهم کرد و خواستار آزادی گروگان‌های در بند این گروه در نوار غزه شد.

هرتزوگ افزود اسرائیل از قوانین بشردوستانه بین‌المللی پیروی می‌کند و روند کمک‌رسانی به غزه را تسهیل کرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا درباره دیدار وزیر خارجه امریکا با بنیامن نتانیاهو گفت که بلینکن از حق اسرائیل برای جلوگیری از حملات مجدد حماس تاکید کرده اما در عین حال، خواستار محافظت از غیرنظامیان در نوار غزه شد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده افزود تشکیل کشور فلسطین می‌تواند به تدریج صلح و امنیت را برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به ارمغان آورد.

دو طرف همچنین در مورد تحولات منطقه و لزوم جلوگیری از تشدید تنش‌ها در کرانه باختری رود اردن گفت‌وگو کردند.

حماس روز سه شنبه، ۱۷ دلو پیشنهادات خود برای برقراری آتش بس با اسرائیل را داد که شامل خروج تمام سربازان اسرائیلی از غره و آزادی گروگان‌های این کشور است. یک سحنگوی حکومت اسرائیل گفت که پیشنهادهای حماس را به دقت بررسی می‌کنند. اما شبکه سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های اسرائیلی نوشت که پذیرش خروج کامل و پایان جنگ از سوی اسرائیل بعید است.

وزیر خارجه امریکا در حالی از محافظت از جان غیرنظامیان توسط اسرائیل سخن زده که دبیرکل سازمان ملل گسترش عملیات نظامی اسرائیل در غزه هشدار داد.

آنتونیو گوترش چهارشنبه گفت افزایش دامنه عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه به شهر رفح می‌تواند «عواقب غیرقابل توصیفی» در منطقه به همراه داشته باشد.

او افزود صدها هزار فلسطینی برای در امان ماندن از درگیری‌ها به رفح پناه آورده‌اند و حمله به این منطقه، وخیم‌تر شدن «کابوس انسانی» در غزه را در پی خواهد داشت.

وب‌سایت خبری تایمز اسرائیل نوشت حمله به رفح می‌تواند آوارگان فلسطینی را روانه مرزهای مصر کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.