معاون ریاست‌الوزرای طالبان: نمایندگی‌های ما در ۳۸ کشور جهان فعال‌ اند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

معاون سیاسی رئیس الوزرای طالبان روز چهارشنبه گفت که نمایندگی‌‌های این گروه در ۳۸ کشور جهان فعال‌ اند.

عبدالکبیر در نشستی در کابل بدون ارائه جزئیات گفت طالبان در «روشنایی سیاست خارجی متوازن»، خواستار مناسبات مثبت و سازنده با تمام کشورها است.

این مقام طالبان از کشورهای که نمایندگی این گروه در آن فعال است نام نبرد. ایران، پاکستان،‌ چین، روسیه، ترکیه،‌ قطر و به تازگی اوزبیکستان از جمله کشورهایی اند که دیپلومات‌های طالبان را در سفارت‌خانه‌های افغانستان پذیرفته اند.

به نظر می‌رسد منظور عبدالکبیر از «نمایندگان فعال افغانستان» نمایندگی‌های دیپلوماتیک افغانستان در خارج از کشور است که کارمندان ارشد آن از طرف وزارت خارجه این گروه تعیین شده‌اند یا از این وزارت دستور می‌گیرند.

این کشورها در حالی نمایندگان طالبان را به سفارتخانه‌های افغانستان راه داده اند که تاکنون هیچ کشوری در جهان حکومت طالبان را به‌ عنوان حکومت رسمی افغانستان به رسمیت نشناخته است.

جهان نگرانی ندارد

در حالی که به تازگی شورای امنیت سازمان ملل گزارشی درباره تهدید گروه‌های تروریستی از جمله شاخه خراسان داعش و روابط نزدیک طالبان و القاعده منتشر کرد، اما این مقام طالبان ادعا کرد که جهان در مورد افغانستان نگرانی ندارد.

عبدالکبیر گفت: «برخلاف شماری از تبلیغات منفی، جهان در مورد افغانستان نگرانی ندارد و در این بخش حکومت به تعهدات خود عمل کرده است.»

او افزود که علاوه بر امنیت افغانستان، طالبان خواهان امنیت در منطقه و جهان نیز است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.