رئيس‌جمهور اوکراین رسماً فرمانده ستاد نیروهای مسلح این کشور را برکنار کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۹

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین جنرال والری زالوژنی معروف به 'جنرال آهنین' را برکنار کرد.

زالوژنی از سال ۲۰۲۲ فرماندهی جنگ علیه روسیه را بر عهده داشت و به رغم محبوبیت در میان قوای مسلح به دلیل اختلافات شدید با زلنسکی از سمتش برکنار شد.

رویترز نوشت از زالوژنی به عنوان فرمانده «محبوب و الهام‌بخش» یاد شده و نوشت که برکناری او احتمالا نشان دهنده رویکردی جدید اوکراین در میدان جنگ باشد.

زالوژنی به دلیل پیشروی‌ها و بازپس‌گیری برخی مناطق از روسیه، در میان اوکراینی‌ها شهرت و محبوبیت دارد. زمانی که نیروهای تحت فرمان زالوژنی حملات متقابلی را در شمال شرق و جنوب اوکراین انجام دادند و بخش‌هایی از مناطق را از نیروهای روسی بازپس گرفتند، امید به پیروزی غیرمحتمل در اوکراین افزایش یافت و این امر در داخل و خارج از کشور مورد تحسین قرار گرفت.

اوکراینی‌ها، پس از آزادسازی شهر خرسون شعار «خدا و زالوژنی با ما هستند» را با اسپری روی دیوارها نوشتند. از آن زمان، شتاب در پیشروی در میدان‌های نبرد اوکراین متوقف شده است، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ۹۲ درصد از اوکراینی‌ها همچنان به زالوژنی اعتماد داشتند و این آمار به طور قابل‌توجهی بالاتر از محبوبیت ۷۷ درصدی زلنسکی بود.

هشدار او در ماه نوامبر مبنی بر فرسایشی شدن جنگ، واکنش کی‌یف را برانگیخت. دفتر رئیس‌جمهور اوکراین او را سرزنش کرد و یکی از افسران ارشد زالوژنی گفت که او توسط زلنسکی برکنار شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.