گروه‌های مخالف طالبان در آستانه نشست دوحه برای اولین بار بیانیه مشترک صادر می‌کنند

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۲

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، جبهه آزادی، جبهه مقاومت و شماری از گروه‌های زنان معترض، قرار است در یک بیانیه مشترک به دعوت از طالبان در نشست دوحه اعتراض کنند.

آنها دراعلامیه‌ای که یک نسخه آن در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته، گفته‌اند دعوت از طالبان، در حالیکه رهبران آن در فهرست سیاه سازمان ملل است، برخلاف منشورو مصوبات این سازمان است.

این بیانیه هنوز صادر نشده و قرار است در روزهای نزدیک به نشست دوحه منتشر شود. این نخستین بار، دو سال پس از سقوط دولت پیشین افغانستان است که گروه‌های مخالف ضد طالبان برای یک اقدام مشترک گردهم می‌آیند و بر صدور یک بیانیه توافق می‌کنند.

نشست دوحه درباره افغانستان به میزبانی آنتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد قرار است در روزهای ۲۹ و ۳۰ دلو برگزار شود. در این نشست نمایندگان خاص بیش از ۲۰ کشور جهان اشتراک خواهند کرد.

مقام‌های طالبان گفته‌اند که سازمان ملل از این گروه در نشست دوحه دعوت کرده است. سازمان ملل تا هنوز در مورد دعوت از گروه‌های مخالف طالبان اظهارنظر رسمی نکرده است.

جبهه مقاومت، جبهه آزادی، شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، جنبش‌های اعتراضی زنان برای نخستین بار در اعلامیه مشترک شان گفته‌اند که «آماده همکاری با نماینده ویژه سازمان ملل برای ایجاد یک نظام مردم‌سالار بر بنیاد حقوق شهروندی در افغانستان هستند.»

آنها گفته‌اند که «طالبان تروریست که قدرت را به طور نامشروع و به شکل تروریستی غصب کرده است، حق مشروع قانونی برای نمایندگی از مردم افغانستان در نشست‌های بین المللی را ندارد.»

در اعلامیه از سازمان ملل و کشورهای دیگر خواسته شده که از هر نوع تعامل سیاسی و دیپلوماتیک با طالبان خودداری شود و در تعامل با این گروه خواسته‌های مردم افغانستان در نظر گرفته شود.

این گروه‌ها به سازمان ملل یادآوری کرده‌اند که اکثر رهبران طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند.

تا اکنون هیچ کشور عضو سازمان ملل حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است. اما، شماری از این حکومت‌ها استدلال می‌کنند که تعامل با طالبان برای تغییر سیاست‌های این گروه یا جلوگیری از بدتر شدن وضعیت در افغانستان ضروری است.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل گفته است که سازمان ملل در نشست دوحه به دنبال رسیدن به یک رویکرد منسجم در تعامل با طالبان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.