به دنبال اظهارات تند ترامپ، آلمان می‌گوید به افزایش بودجه نظامی‌اش متعهد است

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز دوشنبه گفت که شرکت‌های تسلیحاتی می‌توانند روی سیاست این کشور برای افزایش هزینه‌های نظامی حساب کنند.

او گفت که به تعهد آلمان در ناتو مبنی بر صرف دو درصد از تولید ناخالص داخلی برای بودجه دفاعی کشور عمل خواهد کرد.

شولتس این سخنان را پس از آن بیان کرد که دونالد ترامپ، نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفت در صورتی که اعضای ناتو بودجه نظامی خود را افزایش ندهند، امریکا از آنان در برابر تهاجم روسیه دفاع نخواهد کرد.

امریکا بارها از کشورهای عضو ناتو خواسته است که بر اساس توافق قبلی، دو درصد از درآمد ناخالص داخلی خود را به بودجه نظامی شان اختصاص دهند. اما، شمار زیادی از کشورهای ناتو هنوز به این تعهد عمل نکرده اند.

شولتس با اشاره به جنگ اوکراین و ناتوانی در تولید تسلیحات مورد نیاز گفت که صنایع دفاعی آلمان و اروپا باید به سمت تولید انبوه تسلیحات روی بیاورند.

او گفت: «این یک امر فوری است. زیرا هر چقدر هم که این واقعیت ناخوشایند باشد، باید بپذیریم که ما در زمان صلح زندگی نمی‌کنیم.»

وی افزود که کشورهای اروپایی باید سفارشات تسلیحاتی خود را با هم ترکیب کنند و به تعهدات بلندمدت خود عمل کنند.

صدراعظم آلمان همچنان افزود که نه تنها ایالات متحده، بلکه همه کشورهای اروپایی باید تلاش بیشتری برای حمایت اوکراین انجام دهند. شولتس گفت «تعهداتی که تاکنون داده شده کافی نیست، قدرت آلمان به تنهایی کافی نیست.»

راین متال، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان توپخانه و گلوله‌های تانک در جهان، گفته است که تولید خود را افزایش می‌دهد.

این شرکت گفت که قصد دارد ۳۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری کند و حدود ۵۰۰ شغل جدید ایجاد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.