جیونیوز: احزاب مسلم لیگ و مردم پاکستان درباره گزینه نخست‌وزیری نوبتی گفت‌و‌گو کردند

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۳

شبکه خبری جیونیوز به نقل از منابعش نوشت که در نشست روز یکشنبه، ۲۲ دلو، مقام‌های ارشد دو حزب عمده پاکستان درباره تقسیم قدرت بحث کردند.

در این نشست پیشنهاد شده است که مسلم لیگ و مردم در پنج سال آینده به نوبت کرسی نخست‌وزیری را در اختیار بگیرند.

شبکه جیو نیوز روز دوشنبه، ۲۳ دلو گزارش داد که در دیدار روز یکشنبه میان شهباز شریف، رییس حزب مسلم لیگ شاخه نواز و آصف علی زرداری، رئیس و بلاول بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان، بر سر تشکیل حکومت ایتلافی به توافق رسیدند اما هنوز سرنوشت کرسی نخست وزیری مشخص نشده است.

به گزارش جیو نیوز، در این نشست حزب مسلم لیگ شاخه خواهان کرسی نخست وزیری شده است اما حزب مردم پاکستان گفته که نخست وزیر باید بلاول بوتو زرداری باشد.

یکی از گزینه‌‌های پیشنهادی، نخست وزیری نوبتی رهبران دو حزب برای یک دوره به ترتیب ۳ ساله و ۲ ساله است. منابع جیونیوز گفته اند که دو حزب روی تشکیل حکومت ایتلافی توافق کرده اند.

هیچ یکی از این احزاب سنتی و عمده کرسی‌های لازم برای تشکیل حکومت را در اختیار ندارند و مانند دو سال گذشته باید تن به تقسیم قدرت بدهند.

در عین حال، حزب مسلم لیگ که بعد از گروه حامیان تحریک انصاف بیشترین کرسی را برده است، در حال مذاکره برسر تشکیل حکومت ایتلافی در ایالت های پنجاب، سند و بلوچستان نیز است.

این صف‌بندی‌های پسا انتخاباتی در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها بر سر نتایج انتخابات در حال افزایش است. احزاب سیاسی کوچک در بلوچستان خیمه‌های تحصن برگزار کردند و نامزدان وابسته به حزب تحریک انصاف هم به نتایج اکثر حوزه های انتخاباتی اعتراض دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.