سخنگوی وزارت خارجه امریکا: از شرکت نکردن طالبان در نشست دوحه متعجب نشدیم

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۱

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا به افغانستان اینترنشنال گفت که از اشتراک نکردن طالبان در نشست دوحه متعجب نشده‌اند چون «آنها اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.»

میلر تاکید کرد که از نظر امریکا، «طالبان تنها بازیگران در آینده افغانستان نیستند.»

میلر این اظهارات را روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسش مرضیه حسینی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال درباره ارزیابی امریکا از نرفتن نماینده طالبان به نشست دوحه و خودداری روسیه و ایران از دیدار با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان ابراز کرد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا به این دو کشور توصیه کرد که علاوه بر طالبان با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز تعامل کنند. چون به گفته او، طالبان تنها بازیگران مطرح در افغانستان نیستند.

نمایندگان ویژه روسیه و ایران به درخواست وزارت خارجه طالبان از دیدار با چهار نماینده جامعه مدنی افغانستان در نشست دوحه خودداری کردند. وزارت خارجه طالبان گفته است که آنها بدون مشوره با طالبان به این نشست سازمان ملل در قطر دعوت شده بودند.

متیو میلر گفت که هدف از شرکت نمایندگان ویژه امریکا در نشست دوحه تاکید مجدد بر رعایت حقوق بشر توسط طالبان و جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به مرکز اصلی تروریسم بود.

او افزود: «ما خواهان افغانستانی با نهادهای فراگیر هستیم که در آن از گروه‌های مختلف مردم افغانستان نمایندگی شود.»

میلر گفت که «ما همچنان به دنبال دستیابی به این اهداف در افغانستان هستیم.»

همزمان با آغاز نشست دوحه در ۲۹ دلو، عبدالسلام حنفی، معاون رئیس الوزرای طالبان در دیدار با کانی وگناراجا، معاون سرمنشی سازمان ملل در کابل گفت که طالبان امنیت را در افغانستان تامین کرده و در مبارزه با تروریسم موفق بوده است. بنا، شرایط به رسمیت شناختن را دارد.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان قرار بود در نشست دوحه شرکت کند اما به دلیل امتناع آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از دیدار با متقی، اشتراک دیپلومات ارشد طالبان در این نشست لغو شد.

آقای گوترش در نشست خبری خود گفت که پذیرش خواسته‌های وزیر خارجه طالبان معادل به رسمیت شناختن این گروه بود. او تاکید کرد که طالبان بدون توجه به نگرانی‌های جهان به رسمیت شناخته نخواهد شد.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها