چین از دادگاه بین‌المللی عدالت خواست در مورد 'اشغال غیرقانونی' مناطق فلسطینی حکم کند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

چین از دادگاه بین‌المللی عدالت در لاهه خواست تا نظرش را در مورد 'اشغال غیرقانونی سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل' ابراز کند.

مشاور حقوقی وزارت خارجه چین در این دادگاه گفت: «اجرای عدالت به تعویق افتاده، اما نهایتاً نباید نادیده گرفته شود.»

ما شینمین روز پنجشنبه در این دادگاه متعلق به سازمان ملل گفت: «۵۷ سال از آغاز اشغال مناطق اشغالی از سوی اسرائیل می‌گذرد. ماهیت غیرقانونی این اشغال و حاکمیت این کشور بر مناطق اشغالی هنوز تغییری نکرده است.»

دادگاه بین‌المللی عدالت این هفته به بیانیه‌های حقوقی نمایندگان ۵۰ دولت گوش می‌دهد که در مورد پیامدهای اشغال فلسطین توسط اسرائیل استدلال می‌کنند. این جلسات بر اساس فیصله مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود که در آن از این دادگاه خواسته شده بود تا دیدگاه خود را که الزام‌آور نیست، درباره پیامدهای حقوقی اشغال فلسطین ابراز کند.

حکومت اسرائیل که نماینده آن در این جلسات شرکت نمی‌کند، در بیانیه‌ای ابراز داشت که دخالت دادگاه بین‌المللی عدالت به توافقات احتمالی از راه مذاکرات آسیب می‌زند.

نماینده اداره خودگردان فلسطین روز دوشنبه این هفته از قضات دادگاه خواست که اشغال مناطق فلسطینی بعد از سال ۱۹۶۷ را غیرقانونی اعلام کند. او گفت که دیدگاه این محکمه می تواند به راه حل دو دولت کمک کند.

انتظار می رود که قضات دادگاه بین المللی حدود ۶ ماه دیگر نظر خود را در این مورد ابراز دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.