طالبان: ملل متحد در زمینه تعیین نماینده ویژه، کاری نمی‌کند که روابطش با ما پیچیده شود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۳

وزارت خارجه طالبان به نقل از رئیس یوناما نوشته از دید دبیرکل سازمان ملل، در گمارش نماینده ویژه ملل متحد، نباید اقدامی شود که کار با طالبان را پیچیده کند.

این وزارت گفته رزا اوتونبایوا این جمله را در دیدار با امیرخان متقی در کابل بیان کرده است.

وزارت خارجه طالبان همچنین به نقل از خانم اوتونبایوا نوشت که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواهان «مشوره با طالبان» است.

هنوز نمایندگی سازمان ملل در کابل (یوناما) درباره جزئیات دیدار رزا اوتونبایوا با امیرخان متقی در کابل معلومات نداده است.

وزارت خارجه طالبان در خبرنامه‌ای که روز پنجشنبه، سوم حوت منتشر کرد، نوشته رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما در دیدار با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در مورد نشست هفته گذشته دوحه، ارزیابی و پیشنهادهای هماهنگ‌کننده و تعامل آینده سازمان ملل و طالبان گفت‌وگو کرده است.

در بخشی از این خبرنامه آمده که خانم اوتونبایوا در این دیدار گفته در صورت توافق کشورهای اشتراک‌کننده، نشست‌های بیشتری انجام خواهد گرفت تا میان طالبان و سازمان ملل تفاهم بیشتری به وجود آید.

از خانم اتنبایوا همچنان نقل شده که در نشست‌های بعدی با طالبان به طور گسترده مشوره خواهد شد.

وزارت خارجه طالبان گفته که امیرخان متقی در پاسخ به رئیس یوناما گفته که نشست دوحه نتیجه خاصی نداشته و بر مشوره گسترده با طالبان تاکید کرده است.

این اولین دیدار نماینده ویژه سازمان ملل متحد در کابل بعد از نشست دوحه دبیرکل سازمان ملل در مورد افغانستان است.

این نشست در ۲۸ و ۲۹ دلو در هفته گذشته در دوحه قطر با اشتراک نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان و پنج نماینده جامعه مدنی افغانستان برگزار شد.

طالبان به دلیل پذیرفته نشدن شرایط‌ این گروه از سوی سازمان ملل متحد در این نشست اشتراک نکرده بود. طالبان از سازمان ملل متحد خواسته بود کسی دیگر را جز طالبان در نشست دعوت نکند و امیرخان متقی با آنتونیو گوترش دیدار دوجانبه داشته باشد.

آنتونیو گوترش در نشست خبری خود در دوحه، این خواست‌ها را «غیرقابل قبول» خواند زیرا از نظر او طالبان یگانه نماینده مردم افغانستان نیست. در نشست دوحه که طالبان حضور نداشت، پنج عضو جامعه مدنی به نمایندگی از افغانستان حضور داشتند.

در نشست خبری پایانی نشست دوحه، دبیرکل سازمان ملل متحد نشست را «بسیار مفید» توصیف کرد و گفت که عدم حضور طالبان مشکل خاصی برای نشست ایجاد نکرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.