جبهه مقاومت رویکرد ملل متحد در قبال افغانستان را 'یکجانبه' و 'مایه نگرانی' خواند

جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

جبهه مقاومت ملی می‌گوید «رویکرد یکجانبه» ملل متحد و کشورها در غیاب نیروهای سیاسی مخالف طالبان در قبال افغانستان مایه نگرانی است.

جبهه مقاومت از ملل متحد خواسته به این جبهه فرصت دهد نگرانی‌ها، پیشنهادها و راه‌حل‌های جایگزین خود را مطرح کند.

این جبهه در بیانیه خود تاکید کرده که «گوش ندادن به اکثریت سرکوب‌شده مردم افغانستان، طرح سازمان ملل متحد را از ابتدا محکوم به شکست خواهد کرد.»

در بیانیه، به نقل از احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان آمده: «همه صدا ها باید شنیده شوند، نه فقط صدای طالبان که مملو از نابردباری، تهدید و خشونت است.»

جبهه مقاومت گفت که در حالی که به حق سازمان ملل متحد برای بحث در مورد راه‌های کمک به افغانستان احترام می‌گذارد، آیندهاین کشور را فقط مردم افغانستان مشترکاً میتوانند بدون توجه به قومیت، جنسیت یا مذهب‌شان تعیین کنند.

جبهه مقاومت از خودداری سازمان ملل از پذیرفتن شرایط «غیرمنطقی» طالبان برای شرکت در نشست دوحه، استقبال کرده است.

به گفته این جبهه: «تا زمانی که چارچوبی از عرصه بازی مساوی برای نمایندگی سیاسی منصفانه از جانب افغانستان در چنین جلساتی ایجاد نشود، نتایج آن‌ها همچنان توسط مردم افغانستان زیر سوال خواهد رفت.»

جبهه مقاومت گفته که نیروهای سیاسی در حال حاضر روی ایجاد چنین چارچوبی کار می‌کنند.

در بیانیه آمده که با توجه به دیدگاه‌های گوناگون ذینفعان، جدی گرفتن و در اولیت قرار دادن نظرات نیروهای سیاسی، مدنی، زنان و مخالفان مسلح طالبان، در خصوص زمینه‌های ایجاد یک دولت قانونی و فراگیر از طریق ابزارهای دموکراتیک، بهبود حقوق بشر، مبارزه با تروریزم و پایان دادن به مداخلات ژئوپلیتیک خارجی در افغانستان، ضروری است.

این جبهه افزود که از تعیین نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان استقبال می‌کند و در عین حال، انتظار دارد که این روند مشورت نزدیک با نیروهای مخالف طالبان و سایر ذی‌نفعان صورت گیرد.

نشستی به میزبانی دبیرکل سازمان ملل میان نمایندگان کشورها در روزهای ۱۸ و ۱۹ فبروری در دوحه برگزار شد. طالبان دعوت ملل برای شرکت در این نشست را به خاطر نپذیرفتن شرط‌هایش، رد کرد. با این حال، هیچ فردی از میان مخالفان سیاسی طالبان در این نشست دعوت نشده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فیلمستان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.