دومین سالگرد جنگ اوکراین؛ ایتالیا و کانادا با اوکراین توافق‌هایی همکاری امنیتی امضا کردند

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

جورجیا ملونی و جاستین ترودو، نخست‌وزیران ایتالیا و کانادا که به کی‌یف سفر کرده‌اند، با ولودیمیر زلنسکی توافقنامه همکاری امنیتی امضا کردند.

پیمان‌های امنیتی کانادا و ایتالیا با اوکراین در راستای توافقات امنیتی اخیر فرانسه و آلمان با این کشور است.

نخست‌وزیر ایتالیا هنگام امضای پیمان دفاعی ۱۰ ساله با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت: «پیامی که امروز می‌خواهم به همه مردم اوکراین بدهم این است که تنها نیستید.»

ترودو هم توافق مشابهی را با اوکراین امضا کرد و متعهد شد که در سال جاری به این کشور حدود ۲.۲۵ میلیارد دالر کمک مالی و نظامی کند. او گفت: «ما با هر آنچه که لازم باشد، تا زمانی که لازم باشد در کنار اوکراین خواهیم بود.»

زلنسکی در یک سخنرانی تلویزیونی در مقابل هواپیماهای منهدم‌شده روسیه گفت: «هر فرد عادی خواهان پایان جنگ است. اما هیچ یک از ما اجازه پایان اوکراین را نمی‌دهیم. کلمه "مستقل" همیشه در تاریخ در کنار کلمه "اوکراین" خواهد ماند.»

روز شنبه در کنار نخست‌وزیران ایتالیا و کانادا،‌ نخست‌وزیر بلجیم و رئیس کمیسیون اروپا برای نشان دادن همبستگی با اوکراین در دومین سالگرد جنگ، وارد کی‌یف شدند. رهبران سیاسی شماری دیگر از کشورهای غربی هم با ارسال پیامی به حمایت از اوکراین پرداختند.

بر اساس گزارش رویترز، جورجیا ملونی، جاستین ترودو و الکساندر دی کرو نخست‌وزیران ایتالیا، کانادا و بلجیم همراه با اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه پنجم حوت وارد کی‌یف شدند.

زنان اوکراینی بر مزار عزیزان‌شان که در جنگ با روسیه کشته شدند، شمع روشن می‌کنند

حضور رهبران غربی در کی‌یف و تاکید بر تعهد غرب برای کمک به اوکراین در شرایطی است که این کشور از کمبود روزافزون تجهیزات نظامی رنج می‌برد. این موضوع بر عملکرد کی‌یف در میدان جنگ علیه مسکو اثر گذاشته است.

پیمان‌های روز شنبه کانادا و ایتالیا با کی‌یف در راستای قراردادها و توافق‌های امنیتی اخیر فرانسه و آلمان با اوکراین به ارزش میلیاردها دلار است.

با این حال، کمک ۶۱ میلیارد دالری وعده داده شده از سوی جو بایدن از طرف جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا مسدود شد و اثری قابل توجه بر امیدهای کی‌یف برای عقب راندن ارتش بسیار بزرگتر و مجهزتر روسیه گذاشت.

دو سال پیش در چنین روزی، پیش از طلوع آفتاب تانک‌ها و پیاده‌نظام روسی از مرز اوکراین عبور کردند، اما اوکراین با عقب نگه داشتن آن‌ها و جلوگیری از شکستی که به طور گسترده پیش‌بینی شده بود، انتظارات و نقشه‌های کرملین برای پیروزی در عرض چند روز را تاکنون زیر پا گذاشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.