دومین سالگرد حمله روسیه؛ چهار رهبر غربی برای نشان دادن همبستگی با اوکراین، به کی‌یف رفتند

شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

نخست‌وزیران ایتالیا، کانادا و بلجیم همراه با رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه، پنجم حوت، برای نشان دادن همبستگی با اوکراین در دومین سالگرد جنگ، وارد کی‌یف شدند.

روز جمعه نیز تحریم‌هایی جدید و گسترده‌ای از سوی امریکا علیه روسیه وضع شد.

حضور این رهبران در کی‌یف، تاکید بر تعهد غرب برای کمک به اوکراین در شرایطی است که این کشور از کمبود روزافزون تجهیزات نظامی رنج می‌برد. این موضوع بر عملکرد کی‌یف در میدان جنگ علیه مسکو اثر گذاشته است.

فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در شبکه اجتماعی اکس نوشت که حضورش در کی‌یف برای جشن گرفتن «مقاومت خارق‌العاده» مردم اوکراین است و افزود: «بیش از هر زمان دیگری، ما قاطعانه از نظر مالی، اقتصادی، نظامی و اخلاقی در کنار اوکراین ایستاده‌ایم تا زمانی که این کشور در نهایت آزاد شود.»

انتظار می‌رود جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در طول اقامت کوتاه خود با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، پیمان‌های امنیتی امضا کنند.

این پیمان‌ها در راستای قراردادها و توافق‌های امنیتی اخیر فرانسه و آلمان با اوکراین به ارزش میلیاردها دالر است.

با این حال، کمک ۶۱ میلیارد دالری وعده داده شده از سوی جو بایدن از طرف جمهوری‌خواهان در کانگرس امریکا مسدود شد و اثری قابل توجه بر امیدهای کی‌یف برای عقب راندن ارتش بسیار بزرگتر و مجهزتر روسیه گذاشت.

بایدن قرار است روز شنبه در یک تماس ویدیویی با رهبران گروه هفت متشکل از هفت اقتصاد بزرگ دنیا به ریاست نخست‌وزیر ایتالیا شرکت کند. از زلنسکی نیز دعوت شده است که به این بحث بپیوندد.

ایتالیا که ریاست دوره‌ای گروه هفت را بر عهده دارد هدف از سازماندهی این تماس را به چالش کشیدن این تصور دانست که «غرب از درگیری اوکراین خسته و روسیه برنده شده است».

دو سال پیش در چنین روزی، پیش از طلوع آفتاب تانک‌ها و پیاده‌نظام روسی از مرز اوکراین عبور کردند، اما اوکراین با عقب نگه داشتن آن‌ها و جلوگیری از شکستی که به طور گسترده پیش‌بینی شده بود، انتظارات و نقشه‌های کرملین برای پیروزی در عرض چند روز را تاکنون زیر پا گذاشته است.

با این‌حال با ورود جنگ به سومین سال خود، شکست‌ها در جبهه شرقی، ارتش اوکراین را آسیب‌پذیر کرده است.

زلنسکی به دنبال حفظ تمرکز غرب بر اوکراین، هشدار داده که اگر روسیه پیروز شود تنها به مرزهای اوکراین بسنده نخواهد کرد.

در مقابل، ولادیمیر پوتین چنین اظهاراتی را رد می‌کند. او جنگ در اوکراین را نبردی گسترده‌تر با ایالات متحده می‌داند و غرب، این تهاجم را یک «تجاوز غیرقابل توجیه» توصیف می‌کند که باید دفع شود.

روز شنبه رویدادهایی در سرتاسر اوکراین به مناسبت این سالگرد برگزار خواهد شد؛ از جمله مراسم بزرگداشتی برای کشته‌شدگان در شمال کی‌یف که صحنه برخی جنایات جنگی در طول درگیری‌ها بود.

دادستان کل اوکراین روز جمعه گفت که در دو سال گذشته تحقیقاتی را در مورد بیش از ۱۲۲ هزار پرونده مشکوک به جنایات جنگی آغاز کرده است. روسیه انجام آنها را رد می‌کند.

تحریم‌های جدید علیه روسیه

رویترز در گزارشی نوشت که اکنون موقعیت اوکراین متزلزل‌تر از روسیه است؛ روستاها، شهرک‌ها و شهرهایش ویران شده‌اند، نیروهایش خسته شده‌اند، مهماتش رو به اتمام است و موشک‌ها و پهپادهای روسیه تقریبا هر روز در حال شلیک هستند.

روسیه در ماه جاری میلادی (فبروری) بزرگترین پیروزی خود را در ۹ ماه گذشته به ثبت رساند و شهر شرقی اوکراین را تصرف کرد و به ماه‌ها نبرد مرگبار شهری پایان داد.

با این‌حال زلنسکی اخیرا در یک سخنرانی وعده داد که پیروزی در انتظار اوکراین است.

به تحلیل کارشناسان، جمعیت بسیار بیشتر روسیه برای تکمیل صفوف ارتش و بودجه نظامی بیشتر، جنگ طولانی را به نفع روسیه تمام می‌کند زیرا این کشور بر اثر تحریم‌ها به دنبال اتکای بیشتر به چین است.

بایدن روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد امریکا بسته جدیدی شامل بیش از ۵۰۰ تحریم علیه روسیه برای تهاجم نظامی به اوکراین و مرگ الکسی ناوالنی را به اجرا گذاشته است.

این بیانیه افزود تحریم‌های جدید، افرادی را هدف قرار می‌دهند که به زندانی کردن ناوالنی، منتقد جدی پوتین، و همچنین به بخش مالی، صنعت دفاعی و شبکه تدارکات روسیه مرتبط هستند و علاوه بر آن، تحریم‌هایی نیز علیه کسانی که در پنج قاره، تحریم‌های پیشین را دور زده‌اند، وضع شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.