دادگاه راولپندی عمران خان و همسرش را در پرونده‌ای به اختلاس ۱۹۰ میلیون پوند متهم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

دادگاه راولپندی عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان، و همسرش بشرا بی‌بی را در پرونده «قادر تراست» به اختلاس ۱۹۰ میلیون پوند متهم کرد.

به گزارش رسانه‌ها، جلسه دادگاه روز سه‌شنبه (۸ حوت) در زندان راولپندی، جایی که آنها در آن زندانی است، برگزار شد.

قرار است جلسه بعدی دادگاه در پانزدهم حوت برگزار شود.

حزب تحریک انصاف با پخش بیانیه‌ای در واکنش به تصمیم دادگاه، این محاکمه آقای خان و همسرش را «یک طرفه و عجولانه» خواند و محکوم کرد.

این حزب افزود: «محاکمه‌هایی که پشت دیوارهای زندان انجام می‌شود، فقط برای هموار کردن راه برای نقض عدالت، به‌ویژه در پرونده‌های ساختگی، با انگیزه‌های سیاسی، تنها برای نگهداشتن عمران خان در پشت میله‌های زندان است.»

پرونده «قادر تراست» مربوط به تسویه حساب ۱۹۰ میلیون پوند، برابر با حدود ۵۰ میلیارد روپیه، است که آژانس ملی بریتانیا آن را از طریق ملک ریاض حسین، تاجر پاکستانی به حساب بانکی پاکستانی او ارسال کرد.

عمران خان، که در آن زمان نخست‌وزیر بود، متهم است که به جای واریز کردن پول به خزانه ملی، به این تاجر اجازه داد که با استفاده از این پول، جریمه حدود ۴۵۰ میلیارد روپیگی خود را، که به حکم دیوان عالی محکوم به پرداخت آن بود، بپردازد.

گفته می‌شود که این تاجر در ازای آن حدود ۵۷ جریب زمین در منطقه سوهاوا در ایالت پنجاب به عمران خان و همسرش بشرا بی‌بی‌ هدیه داد که آن‌ها در آن دانشگاه «قادر تراست» را تاسیس کردند.

عمران خان و همسرش در حال حاضر نه تنها در پرونده مرتبط با این پول و زمین، بلکه در چندین پرونده دیگر هم متهم اند و در برخی از پرونده‌ها احکام دادگاه هم در مورد آنها صادر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.