کاهش نرخ باروری در کوریای جنوبی بار دیگر رکورد شکست

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

نرخ باروری در کوریای جنوبی در سال ۲۰۲۳ به پایین‌ترین حد خود رسید. این کشور در حال حاضر، پایین‌ترین نرخ باروری در جهان را دارد.

کاهش نرخ زاد و ولد برای چهارمین سال متوالی، میلیاردها دالر سرمایه‌گذاری برای افزایش نرخ باروری را بی‌نتیجه کرده است.

بر اساس آماری که روز چهارشنبه، ۹ حوت، منتشر شد، میانگین تعداد نوزادان مورد انتظار برای یک زن در کوریای جنوبی در دوران باروری از ۰.۷۸ در سال ۲۰۲۲ به ۰.۷۲ در سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است.

در سئول، پایتخت کوریای جنوبی، سال گذشته نرخ باروری با رقم ۰.۵۵ به پایین‌ترین حد خود رسید.

کوریای جنوبی قبلاً پیش‌بینی کرده بود که نرخ باروری این کشور احتمالاً در سال ۲۰۲۴ به ۰.۶۸ کاهش می‌یابد.

کوریای جنوبی تنها عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است که از سال ۲۰۱۸ نرخ باروری زیر یک رقمی دارد.

دولت کوریای جنوبی، تلاش برای افزایش نرخ زاد و ولد را به اولویت ملی تبدیل کرده است و در ماه دسامبر وعده داد که اقدامات فوق‌العاده‌ای برای مقابله با وضعیت جاری اتخاذ کند.

مسئله کاهش نرخ زاد و ولد و پیر شدن سریع جمعیت، به موضوع اصلی در انتخابات پیش رو نیز بدل شده که قرار است در ماه اپریل برگزار شود.

تمرکز احزاب بر مسئله جمعیت در تبلیغات انتخاباتی آنها مشهود است و احزاب مختلف می‌کوشند با دادن وعده‌هایی در مورد مسکن عمومی ارزان‌تر و ارائه وام‌های آسان‌تر، ترس از «انفراض ملی» به دلیل کاهش نرخ باروری و جمعیت را پس برانند.

صرف بیش از ۲۷۰ میلیارد دالر در زمینه‌هایی مانند یارانه‌های مراقبت از کودکان از سال ۲۰۰۶ به این سو نتوانسته مانع کاهش نرخ باروری شود.

در کوریای جنوبی، متاهل بودن پیش‌نیازی برای بچه‌دار شدن تلقی می‌شود، اما آمار ازدواج نیز از جمله به دلایل اقتصادی رو به سقوط بوده است.

کوریای جنوبی تنها کشور منطقه نیست که با جمعیتی که به سرعت در حال پیر شدن است، دست و پنجه نرم می‌کند. نرخ باروری در جاپان نیز در سال ۲۰۲۲ به پایین‌ترین سطح خود، یعنی ۱.۲۶ رسید. این رقم در چین نیز به ۱.۰۹ رسید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.