کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از طالبان خواست اعدام و مجازات بدنی را فورا متوقف کند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از گروه طالبان خواست که مجازات اعدام و هرگونه مجازات بدنی را به صورت فوری متوقف کند.

جرمی لارنس اعدام سه نفر در غزنی و جوزجان در هفته گذشته را «ظالمانه»، «غیرانسانی» و «تحقیرآمیز» خواند.

آقای لارنس روز چهارشنبه، نهم حوت، در بیانیه‌ای در این مورد نوشت: «ما از اعدام سه نفر در ملا عام در استدیوم‌های ورزشی در هفته گذشته در افغانستان وحشت‌زده شده‌ایم.»

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با محکومیت این اعدام‌ها نوشت که افراد محکوم شده چندین بار هدف اصابت گلوله قرار گرفتند.

برپایه بیانیه او، از زمان تسلط دوباره طالبان در افغانستان، پنج نفر در این کشور براساس تصمیم سیستم قضایی طالبان و تایید رهبر این گروه در ملا عام اعدام شده‌اند.

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل افزود که این گونه اعدام‌ها ماهیت خودسرانه دارد و خلاف حق حیات است و باید به گونه فوری متوقف شود.

در بیانیه سخنگوی این سازمان آمده که طالبان در ٢٥ فبروری یک پسر ١٢ ساله و یک مرد را به جرم «بداخلاقی» در حضور مردم در لغمان شلاق زد.

در بیانیه از اجرای حکم زدن شلاق به یک زن و مرد به اتهام داشتن «روابط نامشروع» و «فرار از منزل» در ولایت بلخ نیز اشاره شده است.

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه خود از طالبان خواسته است که به حقوق دادرسی متهمان احترام بگذارد و دسترسی منصفانه به وکالت قانونی را تضمین کند.

پیش از این عفو بین‌الملل و نمایندگی سیاسی سازمان ملل در کابل نیز از طالبان خواسته بودند که مجازات اعدام را لغو و همه اعدام‌ها را متوقف کند.

طالبان در روزهای اخیر سه نفر را در غزنی و جوزجان در ملا عام اعدام کردند. این گروه در ماه جوزای امسال یک نفر را در لغمان و پارسال نیز این گروه یک نفر را در ولایت فراه اعدام کرده بود.

منابع به افغانستان اینترنشنال گفته که طالبان دو متهم را در شهر غزنی تیرباران کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
فیلمستان
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.