مقامات در غزه اسرائیل را به کشتن بیش از ۱۰۰ فلسطینی در حین دریافت کمک‌های بشری متهم کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰

مقامات وزارت بهداشت غزه می‌گویند ۱۱۲ فلسطینی که در انتظار دریافت کمک‌های غذایی بودند، در تیراندازی نیروهای اسرائیلی کشته شدند.

اسرائیل با رد این ادعا گفت که قربانیان در پی هجوم به لاری‌های امداد زیرپا شده و کشته شدند.

یکی مقام اسرائیل گفت که رویداد فوق دو حادثه بوده که در فاصله صدها متر دور از هم رخ داده است که در اولین مورد، ده‌ها فرد در تلاش برای گرفتن کمک از لاری ها زیر پا شدنند کشته شدند.

او افزود که در حادثه دوم، نیروها با نزدیک شدن برخی از افراد جمعیت به آنان، احساس خطر کرده و تیراندازی کردند و در یک «واکنش محدود» تعداد نامعلومی کشته شدند. او آمار تلفات را که توسط مقامات غزه ارائه شده است رد کرد.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز گفت که ده‌ها نفر در درگیری برای برسر برداشتن تجهیزات از لاری‌ها زیر پا شده یا زخمی شده‌اند.

او گفت که تانک‌های اسرائیلی که لاری‌ها را اسکورت می‌کردند، متعاقباً برای متفرق کردن جمعیت تیرهای اخطار شلیک کردند و زمانی که وضعیت از کنترول خارج شد، عقب‌نشینی کردند. وی افزود: «هیچ حمله‌ای از جانب ارتش اسرائیل به سمت کاروان کمک رسانی صورت نگرفته است.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نظامی اسرائیلی گزارش داد که سربازان جمعیت فلسطینی را تهدیدی برای خود ارزیابی کرده بودند و به سوی آنان آتش گشودند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل این حادثه مرگبار را محکوم کرده است. سخنگوی او خواستار تحقیقات بیشتر در رابطه به این حادثه شده است.

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا درباره این «حادثه غم انگیز و هشداردهنده» با رهبران مصر و قطر گفت‌وگو کرد. وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که در پی اطلاعات بیشتری درباره این اتفاق است.

محمود عباس، رئیس‌ اداره خودگردان فلسطین گفت که «این قتل عام زشتی است که ارتش اشغالگر اسرائیل علیه افرادی که منتظر لاری‌های کمک‌رسانی در میدان نابلسی بودند، انجام داد.»

حماس گفت این حادثه می‌تواند مذاکرات در قطر با هدف تضمین آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائیلی را به خطر بیندازد.

سازمان ملل و دیگر آژانس‌های امدادی شکایت کرده‌اند که اسرائیل تلاش‌های آنها برای ارسال کمک‌ها به غزه را مسدود یا محدود کرده است.

فیلیپ لازارینی، یک مقام سازمان ملل به خبرنگاران در اورشلیم گفت که کمک رسانی به غزه به طور کلی از جنوری به نصف کاهش یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.